Правителството спря ACTA

Правителството спря ACTA
За сключване и влизане в сила на Споразумението е необходимо съгласие от Европейския парламент и ратифицирането му от всички членки на Съюза. Снимка: „Мениджър“
A A+ A++ A

Министерският съвет прие решение за спиране на процедурата по сключването от страна на България на споразумението АСТА (Anti-counterfeiting Trade Agreement или Търговско споразумение против фалшифицирането).

България замрази процедурата по приемането на Търговското споразумение за борба с фалшифицирането между Европейския съюз и неговите държави членки, Австралия, Канада, Япония, Република Корея, Мексико, Мароко, Нова Зеландия, Сингапур, Швейцария и САЩ.

С това на практика България спира всякакви действия по влизането в сила на споразумението, включително по ратифицирането му, съобщиха от правителствената информационна служба.

Решението за одобряване на АСТА бе прието на заседание на Министерския съвет на 16 ноември 2011 г. Споразумението беше подписано на 26 януари 2012 г. в Япония от ЕС и 22 държави членки.

Споразумението третира търговските аспекти на правата на интелектуална собственост, които са предмет на общата търговска политика на Европейския съюз. Единствено наказателно-правните разпоредби на АСТА са от споделена компетентност на ЕС и на държавите членки.

Ето защо Решението на Съвета за подписване на АСТА от ЕС е прието единодушно от всички 27 държави членки през м. декември 2011 г. и страна по Споразумението са ЕС и нейните държави членки.

За сключване и влизане в сила на Споразумението е необходимо съгласие от Европейския парламент и ратифицирането му от всички членки на Съюза.

Предстои обсъждането на АСТА от Европейския парламент, като непостигането на съгласие от него ще доведе до прекратяване на процедурата по сключването му.

Независимо че АСТА още не е факт, в много държави от ЕС, включително и в България, е налице загриженост сред гражданското общество относно прилагането на АСТА и защитата на гражданските права и свободи, и по-специално тези на потребителите в интернет.

АСТА не налага изменения в действащото българско законодателство, но протестите срещу споразумението в много други европейски страни и у нас показват липсата на подкрепа сред широката общественост.

В резултат, по информация от Постоянното представителство на страната в Брюксел, Германия, Холандия, Кипър, Естония и Словакия все още не са подписали споразумението, като Германия вероятно ще изчака обсъждането в Европейския парламент.

Правителствата на други страни като Полша и Чехия се обявиха за замразяване на инициираните процедури за ратификация до оценка на въздействието на АСТА.

#АСТА #Anti-Counterfeiting Trade Agreement #Търговско споразумение против фалшифицирането #България #Австралия #Канада #Япония #Република Корея #Мексико #Мароко #Нова Зеландия #Сингапур #Швейцария #САЩ #Европейския съюз #Министерския съвет #ЕС #Брюксел #Германия #Холандия #Кипър #Естония #Словакия #Полша #Чехия #Европейския парламент

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Телеком и ИТ
Последно от Телеком и ИТ

Всички новини от Телеком и ИТ »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници