Депутатите забраниха строителството върху дюни

Депутатите забраниха строителството върху дюни
Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

Депутатите приеха законодателни промени, с които се забранява строителството върху дюни.

Според промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие те наложиха пълна забрана на строителството на всички територии в зона А и зона Б по Черноморското крайбрежие, в които има дюни.

След гласуването председателят на Комисията по регионална политика и местно самоуправление Любен Татарски обясни, че в закона е направена промяна и в дефиницията на това "що е дюна", предаде информационна агенция „Фокус".

Според новото определение, "пясъчни дюни" са образувания, формирани от насипване на пясъци под въздействието на вятъра. Основните видове дюни са зараждащи се подвижни дюни, подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни.

„Разликата с предишното определение не е толкова съществена, но го направихме, за да е ясно, че се съобразяваме с искането на хората, които протестираха. Разликата със сега действащия закон е малка. Дали един обект от Черноморското крайбрежие е дюна или не, т.е. защитена зона, ще бъде определено със съответното решение на МОСВ, с отразяване в специализираните карти и кадастъра. Ние изрично сложихме срокове за изпълнението на тези дейности. И ако това бъде спазено, няма как върху един терен, за който се издава скица и е отразено наличието на дюна, да се строи. Това че досега това не е направено, е пропуск и той датира от 1998 г.", каза Татарски.

Изключение ще се прави в три случая - когато става въпрос за обекти на техническата инфраструктура, обекти от национално значение и обекти, свързани с националната сигурност.

С измененията се променят параметрите, свързани със строителството в зона А. Например плътността на застрояване намалява от 20 процента на 10 на сто, височината трябва да е до 6 метра, а не както е сега - до 7.5 метра.

В закона е записан и двугодишен отлагателен срок за влизане в сила, за да могат започнатите строежи да бъдат завършени по одобрените вече планове.

„Отлагателният срок засяга параметрите на строителство, които досега съществуваха и са променени с новия текст на закона. Става въпрос за височина на строежите, плътност на застрояване. Колкото и малка да е тази промяна, тя се отнася до всички проекти, които са в изпълнение и ние даваме този срок, за да могат поне тези проекти, които са започнати, да могат да се завършат. Иначе един започнат строеж няма да може да бъде изпълнен по начина, по който е одобрен", обясни Любен Татарски.

Друга промяна в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие е облекчената процедура за концесия на плажовете.
„Новото е, че се предлага една по-бърза, по-облекчена процедура, тъй като сега действащата процедура е твърде дълга, а все пак става въпрос за сезонно ползване и няма как да се проведат всички процедури и в срок да бъдат отдадени плажовете, които не са обект на концесиониране до момента", обясни той.

#Дюни #строителство #Черно море #Черноморие

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Околна среда
Последно от Околна среда

Всички новини от Околна среда »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници