Москва: В България се ражда „неомаккартизъм“! МвнР: Изявлението на Русия не отговаря на добрия тон

Москва: В България се ражда „неомаккартизъм“! МвнР: Изявлението на Русия не отговаря на добрия тон
Появяват се опасенията, че в българското общество с внушенията на такива парламентаристи и политици може да започне „неомаккартизъм", заяви говорителят на руското външно министерство Мария Захарова. БГНЕС
A A+ A++ A

Москва реагира остро на създаването на спецкомисия в българския парламент за проучване на всички факти и обстоятелства, свързани с твърдения за намеса на Русия и Турция във вътрешната политика на Република България. От руското Министерство на външните работи определиха комисията като нелепа, а създаването й - като проявява на неблагодарност от страна на България към Русия.

“Създаването на парламентарна комисия, която да проучва така наречената руска намеса в България, е нелеп абсурд. Подобни действия са цинични и говорят за опасността от появата на „неомаккартизъм“ в България”, заяви говорителят на руското външно министерство Мария Захарова.

Понятието неомаккартизъм идва от името на американския сенатор републиканец Джоузеф Маккарти, който се е прочул в 50-те години на ХХ век, в разгара на Студената война, с преследването на симпатизанти на комунистите и СССР. Неговото име и досега е нарицателно, когато се говори за „лов на вещици“.

„Запознахме се с решението на Народното събрание за създаването на Временна парламентарна комисия по изучаването на фактите и обстоятелствата, свързани с твърденията за намеса на Русия и Турция във вътрешните работи на България. Нелепостта на тази ситуация се изразява в самото абсурдно название на комисията“, заяви Мария Захарова, коментирайки нейното учредяване. Тя припомни, че „историята наистина познава примери на своеобразна така наречена „намеса“ на Русия във вътрешните работи на България, когато руските войници са идвали на територията на тази страна с оръжие в ръка, за да се борят с фашизма и да освободят своите братя от злото”.

“По-рано да освободим славяните от 5-вековното иго на същата тази Турция. Ние всички прекрасно помним историята, който не я помни, може да си освежи паметта“, добави Захарова, цитирана от БГНЕС. Тя изрази недоумение по повод на поредното търсене на руска намеса в делата на България.

“Само недоумяваме какъв е смисълът за пореден път да се търси прословутата „ръка на Москва“ в държава, поколенията на която до голяма степен са задължени към своите братя за своя суверенитет, за своето самостоятелно съществуване? Въпросът не е в това, че на нас ни се налага да напомняме какво нашите граждани са направили за България. Ние никога не бихме го направили и нямаше да го направим. Но когато възникват подобни нелепи и абсурдни органи, които не се опитват нещо да изяснят, а от самото начало говорят лъжи, тогава в подобна ситуация винаги е добре да се напомня за нашата обща история”, категорична е Захарова.

Тя изрази опасение, че в България може да се появи „неомаккартизъм“. “Появяват се опасенията, че в българското общество с внушенията на такива парламентаристи и политици може да започне „неомаккартизъм“. Цинизмът на подобни действия на техните инициатори се състои и в това, че прословутата комисия беше създадена в навечерието на 138-та годишнина от освобождението на България от османско иго”, каза говорителката на руското външно министерство.

По думите на Захарова всичко това е в дисонанс с планираните и вече проведени празнични мероприятия, такива като изложбата в Държавната дума на гравюри от времето на Руско-турската война /1877-1878/.

“Искам да напомня, че на тържествената церемония по нейното откриване на 24 февруари в присъствието на депутати от двете страни, звучаха много искрени думи за тесните връзки, дружба и братство на нашите славянски народи”, добави Захарова.

България е парламентарна демокрация, в която Народното събрание взима суверенни решения, основани на неговите правомощия и мотивирани от националните интереси на страната. Това се казва в изявление на говорителят на българското МВнР Бетина Жотева във връзка с изявлението на Министерството на външните работи на Руската федерация.

„Изпълнителната власт в Република България не си позволява да коментира по подобен начин решения на руския парламент и не счита за проява на добър тон съответните изявления от страна на изпълнителната власт на друга държава“, посочва Жотева. Според нея такива публични изяви дори биха могли да се разглеждат като потвърждение на съмненията, въз основа на които е предложено сформирането на цитираната временна комисия в Народното събрание.

„В съвременната сложна международна среда, характеризираща се множество кризи, конфликти и предизвикателства, бихме очаквали от Руската федерация конструктивно отношение и принос за решаването на най-важните международни проблеми, а не неуместен коментар на говорителя на руското външно министерство за дейността на върховния законодателен орган на Република България“, добавя още говорителят на МВнР.

#външно министерство на Русия #МВнР #временна парламентарна комисия

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Външна политика
Последно от Външна политика

Всички новини от Външна политика »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници