Природозащитници скочиха срещу уплътняването на ски зоната в Банско

Природозащитници скочиха срещу уплътняването на ски зоната в Банско
Георги Икономов връчи лично на премиера Бойко Борисов 8000 подписа с настояване за започване на процедура по доизграждането на ски зоната в Банско. Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

Природозащитници скочиха срещу предложението на кмета на Банско Георги Икономов за „уплътняване" на ски зоната около града с 20-30 км нови писти и изграждането на още един кабинков лифт.

Кметът връчи лично на премиера Бойко Борисов 8000 подписа с настояване за започване на процедура по доизграждането на ски зоната в района по време на последното редовно заседания на Министерски съвет в сряда.

От Коалицията „За да остане природа в България" обаче припомнят, че ски зона Банско е изградена в Национален парк Пирин, който е изключителна държавна собственост. Затова ски зоната е изградена с концесия със срок от 30 години.

Преди две години Министерството на околната среда и водите извърши замерване след искания на природозащитни организации, което показа, че фирмата „Юлен" АД, концесионер на ски зона Банско в Национален парк Пирин, ползва допълнително 650 декара държавни земи, гори и съоръжения над официално одобрената концесия от 990 декара, припомнят природозащитниците.

В концесията е записано още, че броят на леглата в Банско и района не трябва да се увеличава над броя им спрямо 2000 г. В последните години броят на леглата е увеличен в пъти.

Изграждането на нови 30 км ски писти ще бъде увеличение на концесията с още поне 1500 декара при средна ширина на пистите 50 метра (писта „Томба" на места е широка над 120 метра), твърдят от Коалицията „За да остане природа в България".

Това ще удвои фактическата площ на ски зоната с включени незаконно използваните терени и ще бъде общо три пъти повече от разрешеното по концесия, предупреждават природозащитниците.

Подобно ново строителство би означавало екологична катастрофа с необратими последствия за жителите на Банско и за планинските екосистеми.

Липсата на последствия за нарушителите на концесионния договор явно води до все по-големи претенции на концесионера, връх на които е искането за увеличаване на застрояването в Национален парк Пирин, заявяват още от организацията.

„Досега политиката на държавата спрямо концесионера е последователна - на нарушенията не се обръща внимание и не се търси отговорност," пишат още от „За да остане природа в България".

Ако държавата разреши изграждането на нови писти и лифтове, това ще бъде нарушение на концесионния договор, на препоръките на ЮНЕСКО, на плана за управление на Национален парк Пирин и на решението по оценка за въздействие върху околната среда за одобрение на териториално-устройствения план на ски зона Банско от 2000 г.

#Банско #Георги Икономов #кмет на Банско #писта

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Околна среда
Последно от Околна среда

Всички новини от Околна среда »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници