Кметовете ще отчитат всяка година за изпълнението на плановете за рециклиране

Кметовете ще отчитат всяка година за изпълнението на плановете за рециклиране
С наредбата се регламентира и правото на министъра на околната среда или на оправомощени от него лица да проверяват на място как се изпълняват задълженията на общините и оползотворяващите организации за рециклирането на отпадъци от опаковки. Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

Кметовете на общини ще се отчитат всяка година пред министъра на околната среда и водите за изпълнението на приетите от тях планове за рециклиране на отпадъците от опаковки.

Това предвижда новата наредба за опаковките и отпадъците от опаковки, която е обнародвана в броя на Държавен вестник от 6 ноември.

До 15 декември кметовете трябва да представят на ресорния министъра сключени договори с оползотворяващите организации за изграждането на системи за рециклиране на отпадъците от опаковки.

Местните власти следва да представят и подробни планове за изпълнението на задълженията им, свързани с рециклирането на отпадъците от опаковки, обясни за „Инвестор"Антон Пейчев, експерт към дирекция „Управление на битови и строителни отпадъци" на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Минималният период, за който се разработват и приемат такива планове, е три години.

В наредбата са описани подробно изискванията към системите за разделно събиране на отпадъците от опаковки, които оползотворяващите организации и общините трябва да въведат, за да бъдат изпълнени националните цели за рециклиране и оползотворяване на отпадъците.

В новия Закон за управлението на отпадъците е предвидено до 2014 г. общините да имат работещи системи за рециклиране, които да преработват 25% от сметта.

До 2018 г. трябва да се рециклират 40% от отпадъците, а до 2020 г. половината от боклука трябва да се оползотворява и използва повторно.

В тази връзка системите за разделно събиране на отпадъците трябва да обхванат не по-малко от 6 млн. души население. Общините с население над 5 хил. души и курортните селища ще трябва задължително да събират разделно отпадъците от опаковки.

Като част от системите за разделно събиране на опаковките е предвидено да бъдат изградени площадки за предварително третиране на събраните опаковки. Цветните съдове за разделно събиране на отпадъците пък ще се разполагат непосредствено до контейнерите за битова смет.

Кофите, в които не се събират разделно отпадъците от опаковки, пък трябва да се отличават цветово от тези за разделното събиране, предвижда още наредбата.

До 31 март кметовете трябва да представят отчет пред екоминистъра, в който да посочват колко цветни съдове за разделно събиране на отпадъци от опаковки са поставили в ръководените от тях общини, осредненото количество събрани отпадъци от един контейнер и от един жител на общината, както и списък на площадките и съоръженията, които са били изградени във връзка с изпълняването на целите за оползотворяване на боклука.

С наредбата се регламентира и правото на министъра на околната среда или на оправомощени от него лица да проверяват на място как се изпълняват задълженията на общините и оползотворяващите организации за рециклирането на отпадъци от опаковки.

Оползотворяващите организации освен това ще предоставят банкова гаранция в полза на екоминистерството със срок от един година във връзка със задълженията им за събиране и рециклиране на опаковки от отпадъци, която ще бъде подновявана ежегодно.

Министерството ще може да усвоява банковата гаранция при установено неизпълнение на задълженията на оползотворяващите организации, като банката гарант ще превежда сумата по сметка на МОСВ при първо писмено поискване, независимо от възраженията на фирмите.

#отпадъци #рециклиране #МОСВ #Министерство на околната среда и водите #кметове #министър на околната среда и водите #отпадъци #опаковки

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Околна среда
Последно от Околна среда

Всички новини от Околна среда »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници