Калпакчиев: ВСС да проверява детайлно кандидатите за главен прокурор

Калпакчиев: ВСС да проверява детайлно кандидатите за главен прокурор
Според Калпакчиев принципът е колкото по-високопоставена е длъжността, за която се провежда изборът, толкова по-завишени да бъдат и изискванията. Снимка: БГНЕС, архив
A A+ A++ A

Висшият съдебен съвет (ВСС) трябва внимателно и детайлно да провери всяка от информациите за кандидатите за главен прокурор, за да не стигне до ситуацията около избора на Венета Марковска, заяви един от членовете на ВСС Калин Калпакчиев.

Според него е добре да има нарочна комисия, която да обобщава и да проверява тази информация за тримата кандидати, каза той пред Дарик.

Без да се ангажира с прогноза дали ВСС все пак ще промени процедурните правила за избора на обвинител номер едно, Калпакчиев посочи, че в съвета има нагласа за промяна на начина, по който ще се гласува за кандидатите - т.е. изборът да бъде с бюлетини.

„Електронното гласуване не създава достатъчно убедителни гаранции за опазване тайната на вота", каза Калпакчиев.

По думите му дали ще има ревизия на правилата или не, ВСС като колективен орган ще реши, но според него има нагласа за промяна специално за гласуването с бюлетини.

Според Калпакчиев принципът е колкото по-високопоставена е длъжността, за която се провежда изборът, толкова по-завишени да бъдат и изискванията и толкова по-подробна да е проверката за всички факти от професионалния, и дори личния живот на кандидатите.

Калпакчиев смята, че проверката на ВСС не трябва да се сведе до формалното проверяване на справки от прокуратурата и следствието за липсата на образувани дела. Всеки един факт, който по някакъв начин е бил оповестен в публичното пространство, трябва да бъде внимателно проверен и то предварително от ВСС.

Според него фактът, че битува в общественото мнение това, че всеки един важен избор за високостоящ в йерархията държавен пост се случва благодарение на задкулисни уговорки е притеснителен. Калпакчиев смята, че за да бъде разсеяно това при избора на главен прокурор, всеки един от членовете на ВСС трябва да вземе открита, честна и аргументирана позиция. „В противен случай, ако изборът се проведе без дебати и при формални дебати дори, това ще остане да витае съмнението, че други съображения, а не тези за професионалните и нравствени качества на кандидатите, са имали решаващо значение при провеждане на избора", коментира той.

Калин Калпакчиев, който като съдия в Софийския апелативен съд, произнесе оправдателната присъда по делото САПАРД, не коментира по същество последните събития около това дело. То предизвика скандал миналата седмицата в прокуратурата, след като прокурорът Стойчо Ненков оттегли пред Върховния касационен съд протеста срещу оправдателните присъди на Николов и Стойков.

Изпълняващият длъжността главен прокурор Бойко Найденов заяви, че Ненков е потъпкал вътрешните разпоредби на прокуратурата, като не обсъдил решението си с колегите си от Върховна касационна прокуратура, които наблюдават делото.

Той съобщи още, че е разпоредил и дисциплинарна проверка срещу прокурор Ненков. Лаконичният коментар на Калин Калпакчиев по случая беше, че на всеки един магистрат - стига да не е извършил престъпление, трябва да му бъде гарантирано правото да взима решенията си по вътрешно убеждение.

#ВСС #Висш съдебен съвет #Калин Калпакчиев #проверка #главен прокурор

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Вътрешна политика
Последно от Вътрешна политика

Всички новини от Вътрешна политика »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници