Кабинетът в оставка планира 21 млн. лв. за предсрочните избори

A A+ A++ A

Предсрочните парламентарни избори през май ще струват поне 21 млн. лева.

Такива са разчетите на Министерския съвет, който преди окончателното си разпускане идната седмица трябва да приеме план-сметката за вота, предаде „Медиапул“, цитирайки свои източници.

Документът е изпратен за съгласуване по различните ведомства, които имат ангажимент по организацията на изборите. След като те нанесат своите корекции и в случай, че бъдат одобрени, кабинетът в оставка окончателно ще гласува бюджет за изборите, с който назначеното от президента служебно правителство трябва да се съобрази.

За проведения през януари национален референдум бяха планирани близо 14 млн. лева, но финансовият министър в оставка Симеон Дянков още в деня на вота обяви, че разходите ще скочат до 20-25 млн. лева. До днес няма официални разчети колко всъщност е струвал референдумът на данъкоплатците.

Според информацията, с която Mediapool разполага, предварителните разчети показват, че най-голямо перо за майските избори е предвидено за администрациите на Министерския съвет, областните управи и общините по осигуряване на логистика на изборния процес. Тя би следвало да струва 7 800 000 лева.

Обработката на данните от гласуването ще струва 1 200 000 лв. Такава е и прогнозната сума за граждански и трудови договори на ЦИК. Разяснителната кампания, която ще извършва Централната избирателна комисия за начина на гласуване, е разчетена за 250 000 лв.

Районните и секционните избирателни комисии ще струват на хазната 6 000 000 лв.

ЦИК намира сумата за недостатъчна и смята, че заради новите изисквания към членовете на РИК и СИК възнагражденията им трябва да бъдат увеличени. По неофициална информация ЦИК вече е поискала с около 3.5 млн. лева повече за районните и секционните комисии.

Министерството на образованието, което традиционно предоставя училищни помещения за избирателни секции, ще получи 40 000 лева. Същата сума е отредена и за Министерството на отбраната. Главна дирекция ГРАО към МРРБ, която трябва да изготви списъците с гласоподавателите, ще вземе за това 700 000 лева, а Министерството на външните работи ще похарчи 500 000 лева, според предварителните разчети.

За МВР, което традиционно получава една от най-големите суми за организация на изборите, сега са отредени 3 300 000 лева, освен ако не се преборят за повече.

Същата сума е получило МВР и за подготовката на изборите през 2009 година. За организацията на изборите за президент и местна власт през 2011 година ведомството на Цветан Цветанов трябваше да се вмести в 4 млн. лева, но в крайна сметка стана ясно, че са изхарчени над 6 млн. лева.

Предвидените за МО и МВнР средства за предстоящия вот са приблизително същите като тези през 2009 г.

ГРАО ще вземе със 100 000 лв. повече.

Сериозно е разминаването по отношение на предвидените пари за държавна и общинска администрация. През 2009 година общата сума е 2.3 млн. лева, а сега са предвидени почти 8 млн. лева.

Драстичната разлика е необяснима, тъй като разходите не са много по-различни.

Това, което може да натовари допълнително бюджета за предсрочните избори през май, е покупката на 12 000 копирни машини за избирателните секции. Както научи Mediapool, заради изтеглянето на изборите с два месеца по-рано, администрацията на МС се оказа в затруднение с набавянето на техниката и чрез областните управители и кметовете се опитва да осигури копирни машини „назаем“ от юридически и физически лица.

Остават и 31 камери, които администрацията трябва да осигури за пряко излъчване на заседанията на районните избирателни комисии и една за заседанията на ЦИК.

#Избори 2013 #предсрочни избори #парламентарни избори #ЦИК

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Вътрешна политика
Последно от Вътрешна политика

Всички новини от Вътрешна политика »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници