Съдят България за гладна смърт на момиче от дом

Съдят България за гладна смърт на момиче от дом
Домът за деца в село Стража. Снимка: БГНЕС, архив
A A+ A++ A

Българският хелзинкски комитет (БХК) завежда второ дело срещу България в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург заради смъртта на на 19-годишната Николина, заради недохранване.

Николина, която е била с ментални увреждания,е починала от  маразъм – крайната степен на патологично недохранване, и е живеела в дома за деца в село Стража, Търговище.

Прокуратурата обаче не е намирила престъпление и е прекратила досъдебното дело.

Според прокурорите, в това число от Върховната касационна прокуратура, недохранването, причинило смъртта, се дължи на умствената изостаналост на Николина.

„С други думи, за тях то е естествено, няма нищо нередно и никой не е виновен", коментират от БХК.

Домът и болницата, в които е живеела и се е лекувала Николина, са същите, в които умира и Анета Йорданова – детет, погърлано килограми боклуци.

За този случай комитетът заведе по-рано през 2012 г.дело.

Делото за Николина се води от адвокат Маргарита Илиева, директор на правната програма на комитета.

„Освен, че произволно приписва на умствената изостаналост несъществуващото свойство да причинява смъртоносен глад, за да нормализира и оправдае гибелта на Николина, прокуратурата напълно игнорира това, че служителите на дома и болницата, в която умира Николина, са бездействали да положат каквато и да е грижа да предотвратят или лекуват болестното недохранване на детето", обясни Илиева.

Николина е била хоспитализирана с инфекция на целия организъм и тежка дисфункция на кръвосъсирването, след като два месеца не се е хранила.

Момичето е имало кръвоизливи по цялото тяло, като започва е започнало с рана на ухото, от която тръгва инфекцията, обзела цялото тяло на момичето.

„Прокуратурата не съобразява, че от рана на ухото не следва да се умира и дори не се интересува как е причинена тази рана, нито какво е довело детето до такова отслабено състояние, че организмът му напълно да се срине от нея", коментират още от БХК.

Според организацията държавата отговаря за причиняване на смъртта на Николина и за нечовешко отнасяне с него приживе – поради системната занемареност, на която е било жертва и която й е причинила убийствен маразъм.

„Твърдим, че тази занемара е проява на дискриминация срещу детето, на основата на менталните му увреждания и институционализацията му, т.е. лишеността му от семейство и близки, които да стоят зад него", обясняват от БХК.

Държавата, според тях, отговаря и заради провала да разследва, както трябва, смъртта и малтретирането чрез нечовешко неглижиране на детето.

„Това също е дискриминация, основана на предразсъдъците на прокуратурата, че за децата с умствена изостаналост е присъщо да гладуват и умират от глад, както и на факта, че детето е безпомощно и само в ръцете на държавата – т.е. че всяка злоупотреба с него може да остане безнаказана. Институциите, а не умствената изостаналост, убиват", заявяват от комитета.

#Българския хелзински комитет #БХК #Стража #Дом за деца #Николина #дело #България #Страсбург #Европейския съд по правата на човека

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Брюксел
Последно от Брюксел

Всички новини от Брюксел »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници