
Отложиха делото за уволнението на съдия Мирослава Тодорова

Делото във Върховния административен съд, с което Мирослава Тодорова обжалва уволнението си, бе отложено за 8 ноември.
В жалбата си Тодорова твърди, че наказанието, което й наложи Висшият съдебен съвет (ВСС), е в нарушение на правилата и не съответства на целта на закона, предаде БГНЕС.
Делото обаче, което трябваше да започне по същество в четвъртък, бе отложено, тъй като адвокатът на Тодорова Ина Лулчева представи нови доказателства, а страните по делото, включително и съдебният състав, не са се запознали с тях и затова им е необходимо време.
Адвокат Ина Лулчева е категорична, че не са имали възможност да съберат доказателствата по-бързо и не е търсено отлагане на делото.
В двете папки, които тя представи, има над 40 нови доказателства, които показват, че наказанието на съдията е „постановено от пристрастен орган, несъответно с целта на закона“.
Лулчева посочи, че няма данни, че съдебната система няма нужда от Мирослава Тодорова.
„Касае се за предубеден акт, свързан най-вече с обществената й активност като председател на Съюза на съдиите“, обобщи тя.
Основното оплакване е това, че Мирослава Тодорова не е била изслушана, преди да бъде наказана. Лулчева изтъкна, че това е сериозно нарушение, и посочи две основания за това.
Първото е, че представител на Инспектората към ВСС (ИВСС) е присъствал на заседанието на ВСС, на което тя е наказана.
Второто е, че когато е взето самото решение, са участвали и петимата членове на ВСС, които са я предложили за наказание.
Така Тодорова според Лулчева е уволнена с гласовете на тези, които са я предложили за наказание, и дисциплинарния състав, който също я е предложил. Без тези общо 8 гласа това решение не би могло да се случи.
Още по темата:
- » Военни магистрати може "да изгорят" заради подслушването на президента Радев
- » ВСС с дисциплинарно производство срещу районния прокурор на София Невена Зартова
- » Бориславова обясни, че ПП-ДБ са клекнали пред ГЕРБ и ДПС за правомощия на гл. прокурор, но са се наложили за други промени във ВСС