
Следващият ВСС трябва да поеме лидерството в съдебната реформа според Ковачева

Ако следващият състав на Висшия съдебен съвет не поеме лидерството за реформа в съдебната система, ще бъдат загубени още 5 години, обяви министърът на правосъдието Диана Ковачева.
„Много е важно кандидатите, които имат желание да бъдат част от следващия ВСС да бъдат хора, които имат визия за бъдещето на съдебната система, а не хора, които просто се появяват и влизат в един орган, без значение какъв е той," обясни Диана Ковачева, цитирана от БГНЕС.
Тя подчерта, че е много важно кандидатите за ВСС да отговарят на условията за професионализъм и безукорна репутация.
Диана Ковачева изрази мнението, че реформата в съдебната система трябва да бъде проведена от ВСС, а не от изпълнителната власт, която нямала правомощията за такава намеса.
Според нея кандидатите за ВСС трябва да бъдат хора с лична мотивация и идеи за решения на проблемите с натовареността на съдиите и бавното правосъдие.
Министърът добави, че сегашният съвет е признал като своя грешка това, че е загубил връзката със съдебната система.
„В този смисъл наистина е жалко, защото един постоянно действащ ВСС има сериозен потенциал да свърши много работа," заяви правосъдният министър и посочи, че може би мандатът трябва да се съкрати на 3 години, защото 5 са твърде много.
„Все пак това е конституционен въпрос, но 3 години на мен ми изглежда достатъчно време, за да можеш да се разгърнеш и в същото време да не се откъснеш от колегите си," заяви Диана Ковачева.
Що се отнася до кандидатурите, издигнати във вторник от парламента в последния момент, министърът посочи, че процедурите в закона осигуряват публичност и прозрачност и гаранция за състезателност.
„Доколкото не се нарушават процедурите, ако всичко е в рамките на процедурите и всичко е в рамките на закона мисля, че няма нарушаване на процедурата и това не е проблем," каза тя.
Диана Ковачева се надява законът да бъде приложен с необходимото чувство за отговорност.
Тя коментира, че в обществото е останало неразбиране за това, защото съдия Мирослава Тодорова беше уволнена.
Правосъдният министър посочи, че се обмислят промени в закона за съдебната власт, според които ако наистина има сериозен обществен интерес, да се обявят мотивите, за да бъде ясно защо е взето това решение.
Още по темата:
- » Военни магистрати може "да изгорят" заради подслушването на президента Радев
- » Омбудсманът поиска повече пари за децата с увреждания
- » ВСС с дисциплинарно производство срещу районния прокурор на София Невена Зартова