Екоминистърът твърди: Морето ни е чисто, случайните тестове не са меродавни

Екоминистърът твърди: Морето ни е чисто, случайните тестове не са меродавни

ФБ/Юлиан Попов

A A+ A++ A

Случайните тестове на няколко плажа не са меродавни, а социалните медии сякаш не се интересуват от редовните проверки, написа Юлиан Попов във фейсбук

Случайните тестове на плажовете, които показват бактериално замърсяване, не са меродавни, а Черноморието ни е чисто и не е опасно, написа министърът на околната среда и водите Юлиан Попов във фейсбук.

В поста си той разкритикува социалните медии, за които паниката била по-интересна, отколкото заключенията на редовните проверки, които се правят от Регионалните здравни инспекции. Министърът обяснява, че те проверяват постоянно водите на Черноморието и ги тестват в специализирани и акредитирани лаборатории по международно установена методология.

Дори и той лично се е убедил, че няма замърсяване, след като е обиколил това лято от Дуранкулак до Синеморец, къпал се е в морето и е пил чешмяна вода.

Ето целия пост на Юлиан Попов:

"Хората се поуспокоиха, че Нова Каховка, която никога не е представлявала значителен риск за Черноморието ни, не е замърсила крайбрежните води.

Сега нова вълна на тревога залива обществото. Случайни тестове на няколко плажа показали бактериално замърсяване. Министерството на здравеопазването публикува подробно разяснение защо тези тестове не са меродавни (линк в коментари). Но медиите (особено социалните) сякаш не се интересуват особено от редовните проверки на Регионалните здравни инспекции, които проверяват постоянно водите на Черноморието и ги тестват в специализирани и акредитирани лаборатории по международно установена методология.

Изглежда паниката е доста по-интересна. Мое твърдение за нарастващ обем отпадъци по плажовете (основано на изследване, което ще представим след няколко седмици) набързо се превърна в заключение, че “Черно море става все по-мръсно”. (Във вторник във Варна пък ще представим сериозно изследване по този въпрос.)

Здравните инспекции и инспекциите по околна среда, които мерят различен тип замърсители, редовно тестват водата, анализират я във високотехнологични лаборатории и информират. Доверявайте се на тези анализи и данни и се обръщайте към тях, когато имате тревоги или сигнали, които са свързани със здравните или екологичните характеристики на черноморската вода или друга среда.

Личното ми мнение, след като в последните два месеца два пъти обиколих Черноморието от Дуранкулак и Синеморец и посетих всички основни плажове, дюни, защитени местности, къпах се, когато ми оставаха няколко свободни минути и пих чешмяна вода, когато бях жаден, е че Черноморието е чисто и не е опасно. Но това е съвсем лично мнение и не искам да увещавам никой да се къпе край Бургас или да не ходи в Гърция. Нали всеки сам си решава."




#Юлиан Попов

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Околна среда
Последно от Околна среда

Всички новини от Околна среда »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници