Русия не изоставила, само замразила Бургас - Александруполис

Русия не изоставила, само замразила Бургас - Александруполис
Съществуват и редица опасения за екологичния аспект на проекти като Бургас - Александруполис. Снимка: ЕПА/БГНЕС
A A+ A++ A

Руската компания „Транснефт" планира в бъдеще да се върне към реализирането на проекта Бургас - Александруполис, съобщи вицепрезидентът на компанията Михаил Барков на форума „ТЕК Русия в 21 век".

„Ние няма да го изоставим. Ние го замразяваме, оставяйки минимално количество ресурси," каза Михаил Барков, цитиран от руската агенция „Адвис" и „Фокус".

През декември 2011 г. България оповести намерението си за прекратяване на междуправителственото споразумение по проекта за строителството на трансбалканския нефтопровод.

В края на март Барков заяви, че Русия ще продължи да настоява за изграждането на петролопровода „Бургас-Александруполис", ако разходите по него се минимизират.

Наскоро руско издание цитира Барков да казва, че „в края на краищата Бойковците идват и си отиват, а българите с тяхното отношение към Русия остават".

Руската страна смята, че в средносрочен план проектната компания юридически трябва да продължи да съществува, за да може да оперира собствеността – основно земи. Русия също смята, че проектът трябва да остане междуправителствен. Това се подкрепя и от Гърция.

Договорът за строеж на „Бургас-Александруполис" бе подписан между Русия, България и Гърция в Атина през 2007 г. Петролопроводът е международен енергиен проект, който щеше бъде използван за транспортиране на руски и каспийски петрол от пристанището на Бургас в Черно море до пристанището на Александруполис в Егейско море.

Петролопроводът щеше да представлява алтернативен транспорт за руския петрол, който заобикаля танкерния трафик в проливите Босфора и Дарданелите и създава нов път за пренос на петрол от Кавказ и Средна Азия до европейските пазари.

За целта трябваше да се изгради петролопровод с дължина 279 км, като по-голямата част от трасето щеше да минава през България. Предвиждаше се капацитетът на петролопровода да е 35–50 милиона тона годишно.

Русия притежава 51% от проекта, докато България и Гърция делят поравно останалите 49%.

#Михаил Барков #Бургас - Александруполис #Русия #България #Симеон Дянков

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Енергетика
Последно от Енергетика

Всички новини от Енергетика »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници