
Съветът на Европейския съюз (ЕС) е разширил списъка със санкции срещу руски компании.
Заради ескалирането на ситуацията в Украйна подлежат на „замразяване” всички фондове и активи на физически и юридически лица, които материално или финансово поддържат действията, нарушаващи териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна.
Също така
„замразяването” на активи може да засегне и компании от Крим и Севастопол
допълват от ЕС.
По-рано днес американският президент Барак Обама разговаря с германския канцлер Ангела Меркел и британския премиер Дейвид Камерън за потенциалната нужда от още санкции срещу Русия, ако тя не предприеме стъпки за деескалиране на ситуацията в Украйна.
По повод разговора с Меркел Белият дом посочва, че макар и да са се разбрали да продължат усилията за намиране на дипломатическо решение на сегашната криза, те са препотвърдили решимостта си да останат в тясна връзка, докато обмислят какви допълнителни санкции може да са необходими.
Меркел и Обама за пореден път обвиниха Москва, че "продължава да играе роля в дестабилизирането на Украйна"
Те са подчертали, че Русия носи ясната отговорност да откаже продължаващия достъп на сепаратистите в Източна Украйна до тежки оръжия и друга подкрепа, идваща откъм Русия.
Обама и Меркел посочиха също, че "всички страни трябва да гарантират на участниците в международното разследване (на случилото се с малайзийския самолет) пълен, безопасен и безпрепятствен достъп до мястото на инцидента, за да може незабавно да започне достоверно разследване". Двамата "отбелязаха необходимостта всички улики да останат непокътнати в Украйна".
В отделен телефонен разговор
Обама и Камерън "повториха нуждата от нови действия, ако Русия продължи да не предприема стъпки" за деескалация на конфликта в Украйна
заяви още американското президентство. Двамата също така са посочили, че международното разследване на катастрофата с боинга "трябва да започне незабавно".
Камерън и Обама призоваха и за "възможно най-бързо спиране на огъня" между израелци и палестинци, и заявиха, че според тях "трябва да се продължат усилията за постигане на всеобхватно споразумение" за уреждане на иранския ядрен проблем.
Междувременно, вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън и президентът на Украйна Петро Порошенко настояха вчера Москва да повлияе на проруските сепаратисти да участват в примирие и да предоставят на разследващите достъп до сваления малайзийски самолет.
Още по темата:
- » Ройтерс: Г-7 се очаква да забрани търговията с руски диаманти
- » Огромен риск от терористични атаки по празниците
- » В Русия наложиха глоба за ЛГБТ+ пропаганда