ЕК започна наказателна процедура срещу България заради "Южен поток"

ЕК започна наказателна процедура срещу България заради "Южен поток"
Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

Европейската комисия (ЕК) започна наказателна процедура срещу България заради нарушения на правилата по провеждането на процедурата за избор на изпълнител на българския участък на газопровода "Южен поток".

ЕК не само е започнала наказателна процедура срещу България заради "Южен поток", а иска да се прекрати изпълнението на проекта.

Писмото от Генерална дирекция "Вътрешен пазар и услуги" е изпратено днес до българските власти, които имат един месец да отговорят. Ако това не се случи, ЕК може да изпрати случая в Европейския съд, който може да наложи глоба на страната ни.

Разбираме, че българското правителство е решило да започне строителството на "Южен поток" преоритетно, каза пред БНР Шантал Хюз, говорител по въпросите на вътрешния пазар.

За "Капитал Daily" Хюз добави, че ЕК вече е изразила притесненията си за това дали проектът е съвместим с европейското енергийно законодателство. "Но ние имаме основание да вярваме, че и други правила на вътрешния пазар, в частност тези за обществените поръчки, са били нарушени.", каза още тя.

Историята

Става дума за обявения на 31 октомври конкурс за строител на "Южен поток", който не е проведен по правилата на Закона за обществените поръчки (ЗОП). Смесеното дружество "Южен поток-България" (в което участват държавните "Газпром" и Българският енергиен холдинг) твърди, че то няма нужда да спазва ЗОП, въпреки че размерът на поръчката - 3.5 млрд. евро, значително надскача минималния праг, под който новите инфраструктурни обекти могат да минават без открит търг. Например, изграждащият се паралелно в Гърция газопровод TAP е обявил поръчката си според европейските правила.

Победителят в търга - консорциум между руската "Стройтрансгаз" и българското обединение "Газпроект юг" (водено от фирми, близки на депутата от ДПС Делян Пеевски и Корпоративна търговска банка), беше обявен миналата седмица. Новината съвпадна със срещата на премиера Пламен Орешарски с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. По време на срещата е бил обсъждан проблемът и Орешарски е обещал да вземе под внимание бележките на Брюксел.

Отговорът на България

България е страна-член на Европейския съюз и нееднократно категорично се е ангажирала да спазва европейската правна рамка при реализирането на проекта "Южен поток" на българска територия. Това се казва в позиция на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) по повод изявлението на ЕК за избор на строител на газопровода "Южен поток".

Очакваме официалното уведомително писмо от ЕК, в което са представени въпросите, по които ЕК изисква коментари и ще спазим поставения в него срок за отговор, допълват от МИЕ.

Процесът на избор на изпълнител на поръчката за проектиране, доставка на материали, изграждане, обучение на персонал и въвеждане в експлоатация на българския участък от газопровода "Южен поток", която се визира в изявлението на ЕК, е следвал законосъобразни процедури, които имат свои аргументи в българската и европейската правна рамка. Пълна информация по тях ще бъде предоставена на ЕК.

Българската страна и до сега е информирала навременно и подробно ЕК за всички предприемани действия и развитието на "Южен поток" на българска територия, заявяват от МИЕ.

В същото време, България, заедно със страните-членки, през чиято територия минава трасето на газопровода, сме активен участник в диалога между ЕС и Русия за разрешаване на правните дефицити по реализацията на проекта на територията на съюза, допълват от министерството.

#Газпром #Европейски съюз

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Бизнес
Последно от Бизнес

Всички новини от Бизнес »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници