Преди 50 години убиха Кенеди

Преди 50 години убиха Кенеди
Снимка: ЕПА/ БГНЕС
A A+ A++ A

САЩ отбелязват на 22 ноември трагичната смърт на своя президент Джон Фицджералд Кенеди, убит преди 50 години в Далас, с изненадващо малък брой церемонии, но с лавина от предавания и публикации.

35-ият президент на САЩ, който тогава е бил на 46 години и пред чиято личност благоговеят поколения американци, през 1963 г. падна под куршумите на 24-годишния Лий Харви Осуалд, както гласи упорито оспорваното официално разследване. Според три четвърти от американците JFK ще остане в историята като „бележит“ президент, заемайки първо място в списъка на американските ръководители след Дуайт Айзенхауер (1953-1961), според анкета на „Галъп“. Роден в богато и влиятелно семейство в Бостън, Джон Ф. Кенеди е най-младият президент и първи държавен глава католик, като не завършва първия си мандат, започнал през 1961 г. Този мандат е белязан със Студената война, ракетната криза, провала на операцията в Залива на свинете и програмата „Аполо“ за изпращане на американец на луната.

Но митът Кенеди се дължи също на модерния стил, намерил широка гласност благодарение на настъплението на телевизията, както и на обаянието на съпругата му Джаки. Съобщението и кадрите със смъртта на президента в откритата лимузина, редом с Джаки в розов тайор на „Шанел“, са част от колективната памет на света.

Град Далас, който заради трагичното събитие получава прозвището „Град на гнева“, е подготвил за 22 ноември на Dealey Plaza, където става убийството, церемония „в чест на живота, мандата и наследството“ на президента.

Една седмица преди тази годишнина Белият дом не беше оповестил никакъв ангажимент на президента Барак Обама, наричан понякога „Новият JFK“. Случайно или не, около паметната дата дъщерята на JFK Каролайн Кенеди дебютира в дипломацията като посланик на САЩ в Япония, а това даде възможност на държавния секретар Джон Кери да припомни наследството на JFK, „който призоваваше към сътрудничество на всички нации“. Обявените засега публични изяви са изненадващо малобройни, но затова път телевизиите и издателствата работят с удвоени усиля. От убийството на Кенеди досега са издадени около 40 000 книги, но тази есен излязоха още десетки, които изследват мита Кенеди от всичките му страни: убийството, частния живот, наследството, семейните снимки. Книга със заглавие If Kennedy lived („Ако Кенеди беше живял“) дори описва онова, което щеше да се случи, ако JFK не беше убит. Тезата с конспиративна теория е все още широко отразявана в книгоиздаването, а според анкета на „Галъп“ 61% от американците са на мнение, че Лий Харви Осуалд не е единственият убиец. Но според института това е най-ниският показател от 50 години насам.

Във връзка с паметната дата американската телевизионна индустрия предлага документални филми, фантастична лента, в която актьорът Роб Лоу изпълнява ролята на Кенеди, както и спомени за покойния президент, и то с такава широка разгласа, че критикът по въпросите на телевизията във „Вашингтон пост“ се попита неотдавна: „Какво би казал Кенеди за нашето преклонение от 50 години насам пред неговото президентство и ужасните подробности за трагичната му смърт?“.

На 22 ноември Музеят на печата във Вашингтон Newseum ще излъчи отново като на живо три часа репортажи на Си Би Ес, а освен това и приложения за iPhone като NBC 5 Remembers, програма, която връща зрителя към исторически документи. На търг се продават предмети, свързани с JFK, като например малка рисунка, направена от него в навечерието на убийството, която миналата седмица беше купена за 32 000 долара.

Автор: АФП, Превод: БГНЕС

#Джон Кенеди #Вашингтон #Далас #САЩ

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Анализ
Последно от Анализ

Всички новини от Анализ »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници