Депутатите отказаха да облекчат режима за българско гражданство на изселници

Депутатите отказаха да облекчат режима за българско гражданство на изселници
Законопроектът на ДПС за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство, внесен от депутата Четин Казак (на снимката) беше отхвърлен от депутатите на първо четене. Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

Законопроектът на ДПС за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство беше отхвърлен от депутатите на първо четене.

С 51 гласа „против", 40 - въздържали се и 28 гласа „за" парламентът не прие да бъде облекчен режимът за даване на българско гражданство на лица, чиито родители са го загубили заради изселване, предаде БТА.

От ДПС поискаха още възможност за възстановяване на гражданството за български граждани от небългарска народност, които са се изселили от страната и така са го загубили.

Текстовете противопоставиха в залата депутатите от ДПС и от „Атака".

Националистите ги определиха като поредната провокация към българското общество. От ДПС пък им предложиха да забравят старите учебници по история и да си спомнят, че сега е XXI век.

„Този специален режим, въведен от тогавашната тоталитарна власт, е ярък пример за нейното тенденциозно и дори враждебно отношение към една част от българските граждани, развило се в последствие и придобило чудовищния образ на т. нар. Възродителен процес," заяви вносителят на законопроекта Четин Казак.

Той подчерта, че всеки, който се е срещал с изселниците в Турция, знае, че говорят с любов за България и не са забравили българския език.

Според ДПС действащите разпоредби са дискриминационни и неоснователно въвеждат допълнително изискване към лицата, изгубили по една или друга причина българското си гражданство и кандидатстващи за неговото възстановяване.

Лютви Местан заяви, че не трябва да има дискриминационен режим, който сепарира по признака „небългарска народност".

Лидерът на „Атака" Волен Сидеров обаче попита дали изселниците, които „ДПС иска да направи български граждани", ще бъдат лоялни към националните интереси на България.

„Не, те ще бъдат избиратели, които нямат нищо общо с България. Те ще бъдат използвани за избиратели, които да дават още гласове. За тях се бори и управляващата партия ГЕРБ," продължи Волен Сидеров.

„През периода 1941 - 1944 г. български граждани са били жителите на т.нар. Беломорска Тракия и Македония, на цяла Македония, Западните покрайнини и тези хора са имали българско гражданство. Сега бихме могли да ги приемем за български граждани според вашето предложение. Съгласни ли сте с това, за да докажете, че сте българска партия, която защитава българските национални интереси? Иначе остава съмнението, че работите за турските интереси и Турция има изгода," добави лидерът на националистите.

Той попита как представителите на ДПС се самоопределят - с българска народност или някоя друга.

Лютви Местан пък отговори, че е етнически турчин, но български гражданин, който не се е уморил да води политика да бъде припознат като равноправна и неразделна част от българския народ.
„Никой от нас не носи комплекс в себе си да докаже лоялност. Това е доказано и предоказано. Ако всяка българска партия имаше приноси за българския преход, каквито има ДПС, днес България щеше да бъде на съвсем друго ниво в своето социално и икономическо развитие," добави зам.-председателят на ДПС.

#ДПС #„Атака" #Четин Казак #Волен Сидеров #Лютви Местан #депутат от ДПС #депутат от „Атака" #българско гражданство #изселници #Турция

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Вътрешна политика
Последно от Вътрешна политика

Всички новини от Вътрешна политика »

Акценти

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници