Плевнелиев назначи Сотир Цацаров за нов главен прокурор

Плевнелиев назначи Сотир Цацаров за нов главен прокурор
По-рано в петък стана ясно, че ЕК е разочарована, че при избора на новия главен прокурор ВСС не е успял да организира работата си така, че да избегне противоречиви решения. Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

Президентът Росен Плевнелиев подписа указ за назначаването на Сотир Цацаров за главен прокурор, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Малко преди това Плевнелиев успя да се запознае с предложението на Висшия съдебен съвет.

Още на първото гласуване Сотир Цацаров беше избран за главен прокурор с 18 гласа „за", 3 „против" и 3 „въздържал се".

Конкурентите на Сотир Цацаров за поста на главен обвинител бяха зам.-главният прокурор Галина Тонева и административния ръководител на Специализираната прокуратура Борислав Сарафов.

Изборът на нов ръководител на държавното обвинение е първият голям тест за новия състав на ВСС.

Една от препоръките в юлския доклад на Еврокомисията за напредъка на България за реформа в съдебната система беше свързана именно с него.

„Да се гарантира, че изборът на главен прокурор е пример за прозрачен и състезателен процес, основан на критерии за професионална етика и ефективност," призоваха властите в Брюксел.

Европейската комисия вече предупреди, че ще следи много отблизо предстоящия избор на главен прокурор. Говорителят на комисията Марк Грей определи два ключови въпроса - спазването на най-високите стандарти за професионализъм и почтеност и тайната на вота.

По-рано в петък на редовния си брифинг говорителят на ЕК Фредерик Венсан заяви, че засега ЕК няма да коментира личността на избрания нов главен прокурор Сотир Цацаров, както и процедурата по избора му.

По думите на Федерик Венсан ЕК винаги е подчертавала, че за да бъдат тези ключови звена двигатели на реформи, имат нужда от ръководители, които са избрани заради техните професионални заслуги и морални качества и обществото трябва да види това.

„Никой няма интерес от това ключовите ръководители да започват своята работа, обременени от сянката на съмнение. Затова е разочароващо, че ВСС не е съумял да организира работата си по начин, който да избегне противоречиви решения в това отношение“, каза Венсан.

Говорителят съобщи, че ЕК може да излезе с извънреден доклад по всяко време, но към този момент такова решение не е взето.

Според Конституцията тримата големи в съдебната система, сред които е и главният прокурор, се назначават и освобождават от Президента на Републиката по предложение на Висшия съдебен съвет (ВСС) за срок от седем години без право на повторно избиране.

Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение.

Според закона Решенията на Висшия съдебен съвет за назначаване се приемат с тайно гласуване.

Висшият съдебен съвет приема решението за избор на кандидат с мнозинство повече от две трети от членовете си. Така, за да бъде избран някой от кандидатите той трябва да събере 17 гласа в своя полза. Сотир Цацаров беше избран с 18 гласа.

#ВСС #главен прокурор #Сотир Цацаров #Президент на България #Росен Плевнелиев #указ #Фредерик Венсан #ЕК #говорител #Марк Грей #доклад #съдебна система #Висш съдебен съвет #Европейска комисия

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Вътрешна политика
Последно от Вътрешна политика

Всички новини от Вътрешна политика »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници