ЕС се договори за ускорено одобрение на инфраструктурни проекти

ЕС се договори за ускорено одобрение на инфраструктурни проекти
Вместо да се чака до 12 години или повече за едно разрешение, сега строителите на важни трансгранични връзки като тръбопроводи и електропреносни мрежи ще го получават за около 4 години, посочи Гюнтер Йотингер. Снимка: ЕПА/БГНЕС
A A+ A++ A

Страните от ЕС се споразумяха за изглаждане на процеса за одобряване на стратегически инфраструктурни проекти в енергетиката като тръбопроводи и електропроводи, съобщи Европейската комисия.

Проектът изисква окончателното одобрение на Европейския парламент и на страните членки, което се очаква да приключи в началото на 2013 г. По този начин споразумението ще може да влезе в сила през март или април, предаде „Дневник“.

По думите на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер дори само фактът, че има политическо съгласие, вече е голяма крачка напред.

„Това наистина е пробив и ще даде сериозен тласък на толкова необходимата инфраструктура. Вместо да се чака до 12 години или повече за едно разрешение, сега строителите на важни трансгранични връзки като тръбопроводи и електропреносни мрежи ще го получават за около 4 години“, посочи Гюнтер Йотингер.

ЕК предложи разрешителни за важни обекти от инфраструктурата да се дават за не повече от 3 години. Компромисното решение от вторник обаче е за три години и шест месеца.

Природозащитници изказаха притеснението си, че една по-бърза процедура може да създаде ситуации, в които тези проекти ще се разполагат в екологично деликатни зони.

Според ЕК гражданите пак ще имат достатъчно време да изразят опасенията си. Брюксел изтъква ползите като това, че бързината на одобряването ще намали административните разходи по проектите и построеното ще е принос за създаването на единен енергиен пазар.

Такъв пазар би позволил свободно движение на енергия и газ през границите с цел стимулиране на конкуренцията, намаляване на цените и създаване на повече сигурност за доставките.

Бързата процедура обаче ще се прилага единствено за най-важните стратегически обекти, определени като „проекти от общ интерес“, защото от тях има полза повече от една страна.

Според „Ройтерс“ такъв би могъл да е Южният коридор за доставяне на азербайджански газ през Турция до българската граница и през Гърция - до Италия.

Кои по-точно са тези проекти от общ интерес, ще бъде решено от ЕС през 2013 г. Те може да получат част от предвидените 9,1 млрд. евро за стратегическа енергийна инфраструктура, предложени във все още обсъждания седемгодишен бюджет до 2020 г.

По изчисления на ЕК за нови газопроводи и електропроводи в ЕС са необходими около 200 млрд. евро.

#ЕС #инфраструктура #енергетика #Южен коридор #Гюнтер Йотингер #еврокомисар по енергетиката

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Брюксел
Последно от Брюксел

Всички новини от Брюксел »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници