Европейските лидери се споразумяха за общ банков надзор

Европейските лидери се споразумяха за общ банков надзор
Европейските лидери са се споразумели правната рамка на механизма да бъде изработена до края на годината и през 2013 г. той да започне да действа. Снимка: Reuters
A A+ A++ A

Лидерите на Европейския съюз се договориха за създаване на единен надзорен механизъм за банките в еврозоната, който ще влезе в действие следващата година, съобщиха дипломати.

Споразумението, постигнато на европейската среща на върха в Брюксел след почти 10-часово заседание, представлява компромис между Германия и Франция, които имат разногласия за това как би било най-добре да се помогне на изпитващите затруднения банки.

Франция искаше до края на годината да бъде създаден единен надзорен механизъм, защото това би позволило на европейския спасителен фонд пряко да отпуска заеми на банките.

Германия обаче се противопоставяше на този план, като настояваше, че създаването на надзорния механизъм трябва да се осъществи бавно и внимателно.

Европейските лидери са се споразумели правната рамка на механизма да бъде изработена до края на годината и през 2013 г. той да започне да действа, посочиха още дипломатите, цитирани от „Асошиейтед прес” и „Ройтерс”.

Банковият надзорен механизъм предполага единен контрол от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ) върху всички банки в еврозоната.

В него могат по желание да участват и страни от ЕС извън еврозоната, посочва БТА.

Управителят на БНБ Иван Искров вече обяви, че България няма намерение да се присъедини към банковия съюз.

Същото мнение изказаха и други страни от Източна Европа, които не членуват в еврозоната.

Президентът на ЕЦБ Марио Драги се надява, че механизмът ще бъде готов още от 1 януари 2013 г., след което да се започне работа с националните надзорни органи за създаване на системата.

Председателят на Еврогрупата и премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер, също като Германия, предпочита по-внимателния подход в надзора.

Преди решението на ЕС той предлагаше ЕЦБ да се съсредоточи върху наблюдението на банки, чийто колапс би довел до тежки последици и разпад на цялата система.

Лидерите на ЕС приветстваха напредъка, който Гърция е постигнала в реформите и мерките за икономии, предприети в борбата с дълговата криза, предаде ДПА, цитирана от БТА.

„Приветстваме решимостта на гръцкото правителство да изпълни ангажиментите си и поздравяваме гръцкия народ за забележителните усилия", заявиха лидерите на ЕС.

Същевременно те предупредиха Атина да се придържа към пътя на реформите, за да „осигури бъдещето си в еврозоната".

#Европейския съюз #Брюксел #Германия #Франция #Европейската централна банка #ЕЦБ #ЕС #еврозоната #БНБ #Иван Искров #България #Източна Европа #Марио Драги #Еврогрупата #Люксембург #Жан-Клод Юнкер #премиер на Люксембург #Гърция #Атина #реформи #криза

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Брюксел
Последно от Брюксел

Всички новини от Брюксел »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници