Андрей Иванов не е в конфликт на интереси заради заема на сина му от Общинска банка

Андрей Иванов не е в конфликт на интереси заради заема на сина му от Общинска банка
Бившият председател на Столичния общински съвет от ГЕРБ Андрей Иванов не е в конфликт на интереси заради отпуснатия на сина му заем от Общинска банка. Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

Бившият председател на Столичния общински съвет от ГЕРБ Андрей Иванов не е в конфликт на интереси заради отпуснатия на сина му заем от Общинска банка.

Комисията за конфликт на интереси постанови това след сигнал на БСП от април 2011 г., предаде „Дневник“.

Андрей Иванов подаде оставка от поста на председател на Общинския съвет през януари.

През април БСП подаде сигнал срещу него за злоупотреба заради отпуснат кредит на сина му Бранимир Мирчев в размер на 5,93 млн. лв. чрез фирмата „96 Агрогруп“ ЕООД.

Според БСП фирмата е подала искане пред Общинска банка, когато собствеността е на „БМА-2009" ЕООД, чийто едноличен собственик е Бранимир Мирчев.

На 30 септември 2011 г. „96 Агрогруп“ ЕООД е получила 5,93 млн. лв. при лихва 9,5% със срок за изплащане четири години.

Като обезпечение са приети пасища и ниви с обща площ 12 дка в община Нова Загора. Като обезпечение са били приети и бъдещите машини и оборудване на предприятие за преработка, замразяване и съхранение на зеленчуци и плодове.

Андрей Иванов заявил пред Комисията за конфликт на интереси, че не вижда връзка между твърденията в сигнала, около решението на Общинския съвет за Общинска банка и кредита, теглен от сина му.

Обяснението му за забавеното общо събрание на Общинска банка е, че той е подписал на 29 юли 2009 г., но писмото е изпратено на 2 август 2009 г., тъй като това е било работа на администрацията на Столичната община и от нея се е готвила документацията.

„Има наказан служител за това, че е забавил изпращането му“, пише още в решението на комисията.

За изтегления от сина му кредит Андрей Иванов заявява, че знае за това и че се е налагало да бъде взет от Общинска банка, защото лицата, от които синът му е закупил дяловете от фирмата, вече са били започнали процедурата още през месец април.

„Освен това от месец август, когато синът му е станал собственик на фирмата, до крайния срок за реализиране на проекта са оставали 9 месеца и е нямало време за откриването на нова процедура от друга банка“, пише още в решението на комисията.

Според показанията на Андрей Иванов, след като се е запознал с условията по кредита чрез специалисти, заемът е обезпечен на 120% при неизгодни за кредитополучателя условия.

Решението на комисията може да бъде обжалвано пред Административния съд в София до 11 октомври.

Още през 2010 г. името на Андрей Иванов беше забъркано в имотен скандал, когато от РЗС го обвиниха, че е придобил 52 имота на стойност 10 млн. лв.

Проверката на НАП обаче не показа разминавания.

Сред другите обвинения към Андрей Иванов е, че е отговорен за забавянето на връщането на Общинска банка на Общината.

#Андрей Иванов #ГЕРБ #Общинска банка #конфликт на интереси #Комисия за конфликт на интереси #заем

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Вътрешна политика
Последно от Вътрешна политика

Всички новини от Вътрешна политика »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници