Всяка лодка с касов апарат, предлага Морската администрация

Всяка лодка с касов апарат, предлага Морската администрация
В неделя край Каварна са били заловени два кораба с близо 400 кг бракониерски улов на калкан. Снимка: zoomania.org, архив
A A+ A++ A

Всяка рибарска лодка да има касов апарат, предложи директорът на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури Драгомир Господинов.

В неделя край Каварна са били заловени два кораба с близо 400 кг бракониерски улов на калкан. Иззети са разрешителните за стопански риболов на двата кораба, посочи Драгомир Господинов пред БНР като аргумент за предложението си.

Според него не е абсурдно всяка рибарска лодка да има касов апарат. Това било разписано в европейското законодателство, което България е приела и трябвало да бъде въведено през 2007 г.

След приемането на закона ще бъдат изготвени междинни заключителни наредби.

„Идеята ни е тези плавателни съдове, които са под 8 м, да бъдат изкарани от регистъра за кораби и да бъдат вкарани в друг регистър, като риболовът на тези, които попадат под този знаменател, да не се нарича стопански, а крайбрежен," обясни Драгомир Господинов и добави, че това са около 4100 лодки.

Рибарите с такива лодки ще бъдат таксувани с патентен данък и с удостоверението за т.нар. крайбрежен риболов.

„Искаме идеята да се реализира до края на октомври. Тези, които са в този регистър обаче, ще трябва да се откажат от разпределението на квотите за улов на калкан и копърка," уточни Драгомир Господинов.

С предложението в Закона за рибарство и аквакултури с риболов да се занимават само юридически, а не както досега физически лица, означава, че риболовците ще станат търговци.

Идеята за касови апарати в рибарските лодки предизвика разнопосочни реакции, тъй като по-големите лодки плащат риболовни квоти за калкан и за копърка, например, както и риболовни билети.

Според някои 90% от рибарите ще се откажат и ще си продадат лодките, ако се наложи да сложат касов апарат.

Председателят на рибарското сдружение в Бургас Стоян Боев е против идеята за касов апарат.

„Става въпрос за т.нар. бедни рибари - един човек, който има малка лодка с малък мотор, който хваща съвсем малко риба. Какво ще спечели държавата от цялата тази работа? Аз съм против," обоснова се той.

Според дългогодишния рибар Стефан Генов от Несебър обаче стопанският риболов трябва да се извършва само от юридически лица.

„След като тази риба се улови, се извършва търговска дейност, тя се продава. Ако е за лична консумация – съгласен съм – 20-30 кг. Но не може 1 тон уловена риба за една седмица да е за лична консумация," категоричен е рибарят.

#Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури #Драгомир Господинов #касов апарат #лодка #калкан

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Търговия
Последно от Търговия

Всички новини от Търговия »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници