В Македония ще връщат източно църковното пеене в църквите

В Македония ще връщат източно църковното пеене в църквите
Pixabay
A A+ A++ A

Борим се да върнем източно църковното пеене в богослуженията в Македония. Това каза диригентът на църковния хор „Света Петка“ от Прилеп Гоце Секуловски, който взе участие в кръгла маса в Богословския факултет по случай 130 години от създаването на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и навършването на 180 години от рождението на старозагорския митрополит Методи Кусев, предаде репортер на БГНЕС.

В кръглата маса взеха участие и потомци на митрополита, който разрешава въпроса за седалището на Българската екзархия и укрепва националната самостоятелност на българското училищно просветно дело. „Преди 19 г. създадохме хор за източно църковно пеене в Прилеп, който го кръстиха на името на старозагорския митрополит Методи Кусев (бел. ред. – Тодор Кусев, който след като става монах приема името Методи). Искахме да го кръстим на него защото все още в Македония се пее на сръбски, а ние искаме да се върнем към източно църковно пеене, което се е пеело в Македония, Гърция, България. То е общоправославно пеене на всички православни народи“, каза за БГНЕС диригентът.

Секуловски подчерта, че целта на този хор все още не е изпълнена, но борбата продължава и ще я водят докато могат и добави, че новият хор, който дирижира е създаден преди 3 години и е направен за новата църква „Света Петка”, която е нов храм в Прилеп. „Тя е в неовизантийски стил и там създадохме този хор, който поддържа византийската и църковно славянската традиции“, подчерта още той. Диригентът подчерта, че малко се знае за Кусев в Македония, но той е ярка личност за тях, изиграла важна роля през Възраждането.

Занаятчиите и богатите в Прилеп успяват да повлияят и върху архитектурата в Прилеп, изграждайки Саат кулата, новите конаци на манастира във Варош и „Успение на Пресвета Богородица“, известен като Трѐскавец. Те са имали достатъчно средства, за да не им пречат турските власти в изграждането на християнските обекти. Интересен факт е, че Саат кулата е по-висока от турската джамия, а по онова време това не беше позволено“, добави още Секуловски. Той обясни, че Саат кулата е часовникова кула, която и днес работи, но вече е електронна.

"Да се говори за такива велики люде като митрополит Методий Кусев е една от най-трудните задачи... Методий Кусев е сред най-знаменитите личности от края на 19 и началото на 20-ти век. Непрекъснатата му борба за църковна и народна свобода са основните характеристики на този всенароден светец. ..Той си остава обединителната ни фигура за братолюбие и взаимно уважение, подпомагане и саможертва". Това се казва в посланието до участниците в научната конференция на игумена на Бигорския манастир архимандрит Партений от Република Македония.

В посланието си архимандрит Партений припомня и казаното от българския патриарх Кирил за Методий Кусев: Човек с буден ум, с ясен поглед, със смел замах, с пламенна и убедителна реч, признат водач на младите...настойчив. Тоя твърде смел и предприемчив прилепчанин не оставял събитията да го изпреварват, а искал сам да ги създава. Според игумена на Бигорския манастир "най-важното, което трябва да запомним от Методий Кусев е любовта и саможертвата за народното спасение".

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Свят
Последно от Свят

Всички новини от Свят »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници