Словения разби "Ла Роха" и е на исторически финал

Източник: pixabay.com

Националният отбор на Словения продължи да пише своята история на Евробаскет 2017, като се класира на финал за сметка на настоящия шампион Испания. Възпитаниците на Игор Кокошков смазаха "Ла Фурия" с 92:72 точки в полуфинала и ще се борят за първи трофей на Стария континент в своята история. "Ла Роха" пък изгуби шанса си да спечели четвърта титла на Европа. Словенците са единственият отбор на тазгодишното европейско, който няма загуба и са с актив от 8 победи. Така Горан Драгич и компания очакват в битката за златото победителя от сблъсъка Русия-Сърбия, пише Sporta.bg

След равностойни първи минути Словения се задържа напред в резултата през втората половина на откриващата четвърт. Така след 10 минути словенците водеха с 25:19, а те удържаха инициативата, въпреки че преднината им рядко надвишаваше 3-4 точки през втория период. Все пак те останаха напред при 49:45 след първото полувреме.

През третата четвърт словенците бяха много по-концентрирани и наложиха своето темпо, докато стрелбата на Испания бе под всякаква критика. Това доведе до сериозно увеличаване на разликата, като три минути преди края на третия период Словения водеше с 15 точки – 67:52. Те запазиха брилянтната си колективна игра до края на частта, когато вече водеха със 73:57. През последната част преднината скочи над 20 точки, а словенците се забавляваха на паркета, докато завършат успешно мача.

Антъни Рандълф и Горан Драгич бяха с най-голяма заслуга, като нанизаха по 15 точки за победата. Клемен Препелич вкара 13, а Гашпер Видмар – 12 точки. До трипъл дабъл се доближи младата звезда Лука Дончич – 11 точки, 12 борби и 8 асистенции.

За Испания братята Гасол бяха на висота, но не помогнаха на отбора си да преодолее словенската машина. Пау вкара 16 точки и добави 6 борби, а Марк наниза 12 и овладя 10 отскочили топки. Рики Рубио вкара 12 точки, но и той не успя да развали изключителната колективна игра на съперника, който вкара цели 14 тройки, за да си гарантира финал.