Ковачева слиса Брюксел с реформата във ВСС

Ковачева слиса Брюксел с реформата във ВСС
Диана Ковачева откровено се опитва да убеди гилдията, че позициите на правителството и ЕК са еднакви. Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

Европейската комисия продължава да смята, че България трябва да въведе пряк избор на членовете на Висшия съдебен съвет още през 2012 г., заяви говорителят на комисията Марк Грей.

„Позицията на Европейската комисия не се е променила. Както подчертаваме пред българските власти от известно време, ние смятаме, че е нужна фундаментална реформа в съдебната система, която започва от ВСС“, подчерта Марк Грей, цитиран от БНР, по повод готвените у нас законови промени, които отлагат този подход за 2017 г.

Той се позовава на анализи на ЕК, според които е напълно постижимо да се въведе пряк вот на принципа „един човек – един глас“ още за предстоящото през тази есен обновяване на Висшия съдебен съвет.

„Надяваме се това да бъде подходът, който ще изберат българските власти“, заяви още Марк Грей и на практика опроверга твърденията на българския правосъден министър Диана Ковачева, отбелязва „Медиапул“.

„Много внимателно съм чела всички доклади на ЕК и не съм забелязала да искат промени „из основи“ на ВСС“, заяви Диана Ковачева пред „Медиапул“ по повод предстоящото приемане на промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), които предвиждат по-прозрачна процедура за обсъждане и избор на съдебните кадровици.

Въпреки натиска от Брюксел и всички авторитетни неправителствени организации у нас тези промени не включват предложението на съдийския съюз членовете на съвета да се избират пряко от гилдията на принципа „един човек – един глас“, а не както досега – чрез излъчването на делегати.

Това е поредното недвусмислено напомняне от страна на ЕК към българското правителство, че съдебната реформа не търпи отлагане и началото й трябва да бъде поставено чрез генерална промяна на начина за формирането на ВСС.

Само през последния месец лично главният секретар на ЕК Катрин Дей изпрати три писма до Диана Ковачева и Бойко Борисов, в които настояваше за същото нещо.

Марк Грей пък вече за втори път този месец коментира темата по този начин.

Диана Ковачева откровено се опитва да убеди гилдията, че позициите на правителството и ЕК са еднакви.

„Няма разминаване между позицията на ЕК и нашата позиция, че прекият избор е много добър вариант, при условие че има добър механизъм за провеждането му... Прекият избор е добър вариант, когато е добре обмислен и ние сме го предвидили в закона и той ще бъде факт за по-следващия ВСС (2017 г. - бел. ред.). Ако сега минем директно към пряко гласуване, сегашните правила за изслушване на всички кандидати няма да сработят. Смятам, че изслушването е най-важната част от избора, защото това води до информиран избор“, заявява още тя пред „Медиапул“.

Съставът на следващия ВСС, който ще бъде избран тази есен, е от особено значение за гилдията, тъй като той ще избира впоследствие следващите главен прокурор и председател на Върховния касационен съд.

#Европейска комисия #ЕК #Висш съдебен съвет #ВСС #Марк Грей #Диана Ковачева #Катрин Дей #Закон за съдебната власт #ЗСВ

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Брюксел
Последно от Брюксел

Всички новини от Брюксел »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници