Разнобой в парламента: Кои насилствени режими у нас да се изучават в школата

Разнобой в парламента: Кои насилствени режими у нас да се изучават в школата
БГНЕС
A A+ A++ A

От ГЕРБ искаме всички режими, дошли чрез преврат, дошли насилствено в държавата през 20-ти век да бъдат изучавани равностойно. Това заяви на брифинг депутатът от ГЕРБ Георг Георгиев. Поводът е внесеният от БСП законопроект за обявяване на авторитарните режими от 1923-1926 и 1934-1944 г. за престъпни.

Обявявайки внесения законопроект, лидерът на левицата Михаил Миков поясни, че в периода 1923-1926 и 1934 -1944 г. в България е установен авторитарен режим, извършени са два преврата, има две въстания и др., а също така страната ни става член на Тройния съюз – нацистка Германия, фашистка Италия и Япония. През този период в България системно се унищожават демократичните начала - в страната е имало концентрационни лагери, гонения, отнемане на имущества на евреи.

„Приетият през 2000 г. Закон за прогласяване на престъпността на комунизма няма същинска законодателна основа. Резолюцията на ПАСЕ и ЕП предвижда да се даде реалистична оценка на всички периоди. С нашия законопроект ще бъде оценено цялото историческо наследство на България през 20 век“, подчерта Миков.

Той посочи, че в последните дни се провеждат кампании за превратно тълкуване на историята през 20 век. Според Миков вчера в столичното 22 СОУ е прокарана инициатива „Запознай младите с комунизма”. „Очевидно, че политически се използва частично историческата истина и не се дава пълна представа на младото поколение за случилото се през 20 век у нас. Зам.-министърът на образованието Диян Стаматов се занимава с политическа дейност в училище. Вчера е имало такъв случай, който е качен на сайта на МОН”, заяви лидерът на левицата.

Миков подчерта, че това е едно от основанията за внасянето на този законопроект. Според него историческото наследството трябва да бъде оценявано обективно.

Според ГЕРБ в законопроекта на БСП тоталитарните режими са ограничени до 1944 г. „Режимът именно комунистическият, който в продължение на 60 години бележи историята на България и толкова много съдби на българи е заличен от този закон. Тоталитарният режим след 1944 г. е наречен „тоталитарните практики“ след Втората Световна война. Нима хилядите избити, нима хилядите репресирани, нима взетите на хората домове и имоти са просто една тоталитарна практика”, запита Георгиев.

От ГЕРБ се питат защо 60 години и повече в България не се изучава комунистическият режим, защо в учебниците е загатнат като един период от историята, който трябва да загърбим и в което историческо минало не трябва да се ровим, за да можем да намерим единението. Според Георг Георгиев това единение се намира тогава, когато има изчерпателна информация за абсолютно всичко, най-вече за онова, което, по думите му, толкова десетилетия подред е тормозило и тероризирало българската държава. Той поясни, че от ГЕРБ искат българските деца и младежи да знаят какво е било и никога повече това да не бъде реабилитирано.

Такива половинчати инициативи и циничен прочит на историята е неправилен и не служи в услуга на обществото, категоричен бе депутатът от ГЕРБ.

От своя страна Методи Андреев от ГЕРБ, пък заяви, че трябва да изучаваме общо тоталитарните режими, за да може човек, който не е чувал за тях, да може да си изгради обективна представа. По каква причина Михаил Миков се държи като комунист без да са искали да го разпитват. Той би трябвало да бъде модерен социалист, възприел ценностите на Европа, заяви още Андреев.



#ГЕРБ #БСП #Парламент

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Политика
Последно от Политика

Всички новини от Политика »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници