Меркел не дава да се затварят границите на Гърция с България и Македония

Меркел не дава да се затварят границите на Гърция с България и Македония
Ангела Меркел Източник: БГНЕС
A A+ A++ A

 

Предложенията на Вишеградската четворка за затваряне на Балканския мигрантски маршрут ядосаха германския канцлер Ангела Меркел. Меркел продължава да настоява, че ограничаването на бежанския поток към Европа трябва да започне в Турция.

„Наистина ли искаме вече да се предадем и да затворим границата на Гърция с Македония и България, предвид всички последствия, които това ще има за Гърция, Европейският съюз като цяло, а оттам и за Шенгенската зона”, попита Меркел, цитирана от АФП.

Едновременно с това, тя обяви, че на заседанието на Европейският съвет този четвъртък и петък ще продължи да настоява за възприемане на турският подход.

Темата ще е една от ключовите показатели за „успеха или провала” на срещата на върха, добави Меркел на съвместна пресконференция с израелския премиер Бенямин Нетаняху, който е на посещение в Германия.

Германският канцлер обаче не очаква никакъв напредък по квотното разпределение на бежанци в страните от ЕС, което е част от турския план.

„Ще станем за смях ако се съгласим на допълнителни квоти, имайки предвид сегашната ситуация, при която по-малко от 1000 души от договорените 160 000 бяха преразпределени”, добави тя.

Вместо това темата на дискусиите ще бъде дали споразумението на ЕС с Турция може успешно да се справи с мигрантският поток или блокът на 28-те "ще се предаде и ще затвори гръцко-македонско-българската граница с всички очаквани последици за Гърция, ЕС и Шенгенското пространство", допълни тя.

"Ще се боря с всички сили в четвъртък и петък за прилагане на споразумението ЕС-Турция, което е правилният начин за справяне", каза Меркел.

Председателят на Европейската комисия Жан Клод Юнкер разкритикува по-рано днес призивите за затваряне на граници и предупреди, че това може да доведе до ново раздробяване на Европа, предаде ДПА.

"Не съм привърженик на затварянето на граници в Европа. Смятам за отклонение от нормалния път заради липса на достатъчно контрол по външните си граници да се предадем и отново да станем провинции", каза Юнкер в Брюксел.
"Или сме един континент, или сме група, подразделяща се на национални категории. Някои държави членки в момента тръгват по грешния път", каза той пред национални парламентаристи от държави членки на ЕС.

По-рано днес Гърция обяви завършването на 4 „горещи точки” за прием на мигранти на островите й в Егейско море. Водната граница с Турция се явява външна за ЕС. През 2015г. над 1 милион души влязоха в Европа именно през Гърция.

Редица европейски лидери насочиха усилията си към намаляване на потока през тази година. Полша, Чехия, Словакия и Унгария, които представляват Вишеградската четворка, поискаха разработване на План Б, в случай че Атина продължи да не се справя с ограничаването на потока. Той представлява фактическо изместване на външната граница на север и подсилване на присъствието на общи гранични служби по разделителните линии между Гърция от една страна и България и Македония от друга.

#Ангела Меркел #Вишеградската четворка

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Бизнес
Последно от Бизнес

Всички новини от Бизнес »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници