Икономисти изненадани от обявения ремонт на бюджета

Икономисти изненадани от обявения ремонт на бюджета
A A+ A++ A

Обявеният от финансовия министър Петър Чобанов предстоящ ремонт на бюджета на страната предизвика изненада у икономисти и експерти, особено на фона на излезлите часове по-рано положителни данни за фискалния резерв, показващи липса на „дупка“ и наличие на излишък. Такава позиция изрази Георги Ангелов - старши икономист в „Отворено общество“, в ефира на bTV.

Според него попълването на обявения от Чобанов недостиг с емитиране на нов дълг е решение с лоши последствия за икономиката и е начин кабинетът да си финансира още няколко месеца живот. Експертът от „Отворено общество“ изрази учудване как е възможно да се появи въпросната „дупка“ от 2 млрд. лв., съобщена от министъра, при положение че за май има излишък. Според него социалният пакет, който кабинетът на Пламен Орешарски гласува, няма как да повлияе, защото, първо, не е в сила все още, и второ – той се изчислява с преразпределяне на средства, а не с нови разходи.

Георги Ангелов изрази опасенията, че ако се емитира нов държавен дълг, се тръгва по спиралата на спад във външните инвестиции и изпращане на лоши сигнали към европейските пазари заради вътрешната несигурност в страната. „Откакто се видя, че България няма да има стабилно правителство, дългосрочните лихви и рисковата премия се повишават и това е още от първия ден след изборите“, посочи той.

Ангелов беше категоричен, че нов дълг ще доведе до икономическа нестабилност заради по-високите разходи за лихви, плащания по главницата и оттам – рисковата премия на страната. „Миналата година Орешарски каза, че бюджетът е подценен и ако се засилят дейностите на митниците и на НАП, ще има още повече излишък. Излиза, че трябва да има с 1. млрд. повече, а те казват, че има 1 млрд. дупка“, посочи несъответствието с предизборната позиция на партията мандатоносител Георги Ангелов.

Икономистът от БАН проф. Иван Ангелов изрази по-различна позиция, но подкрепи виждането, че не бива да се взема нов кредит. Според него наистина ремонтът на бюджета е изненада, а „смутните времена“ в момента са довели до по-ниска събираемост на данъците, което отваря въпросният недостиг. „В сегашния бюджет събираемостта на данъците и потребностите са около 18.4 млн. лв. и те очакват при несигурност данъкоплатците да закъсняват с данъците си. Управляващите планират да активизират икономическата и социалната политика с по-сериозен пакет от социални мерки, а сегашният е само стъпка в правилната посока“, смята икономистът.

Експертите влязоха в спор за това има ли полза правителството да повиши събираемостта на данъците. Според Георги Ангелов кабинетът предпочита да пусне нов дълг, защото е по-лесно, и не е вярно, че заради протестите хората не си плащат данъците. „Служебният кабинет показа, че приходи могат да се събират, и доведе бюджета до излишък“, коментира Ангелов.

Проф. Иван Ангелов, добави, че в писмото, което е изпратил до премиера Пламен Орешарски, посочва идеи откъде да се вземат ресурси за попълване на недостига. „Драконовски мерки за събираемост на вземания, например контрабандата. Препоръчвам му още съкращаване в администрацията.“

Експертът от „Отворено общество“ Георги Ангелов припомни, че справянето с контрабандата и пълненото на бюджета с пари е било от първите предизборни обещания на БСП.

#бюджет #министър #ремонт #заем

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Финанси
Последно от Финанси

Всички новини от Финанси »

Акценти

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници