Адвокат Михаил Екимджиев: Има престъпление срещу правосъдието в случая „Банкя“

Адвокат Михаил Екимджиев: Има престъпление срещу правосъдието в случая „Банкя“
Връщаме се в онези стари реалности, при които се наказват не престъпниците, а тези, които се опитват да ги изобличават, заяви Михаил Екимджиев. Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

„На всички юристи е ясно, че Николай Кокинов раздаваше съвети за това как може да бъде прекратено едно наказателно производство, как Мирослав Найденов може да избегне наказателна отговорност, така че това е и престъпление срещу правосъдието“, обяви адвокат Михаил Екимджиев пред БГНЕС.

Експертът коментира изявлението на говорителя на Софийска градска прокуратура Румяна Арнаудова, която обясни, че има данни за престъпление за записите в Банкя единствено за все още неизвестен извършител, който е направил записите, но не и за съдържанието

„След като прокуратурата реши, че Роман Василев не е извършил престъпление при ареста на Николай Цонев, след като реши, че няма престъпление при записите на Бойко Борисов с Мишо Бирата, явно има някакви особени разбирания за това кога е налице престъпление и кога не е", коментира Екимджиев.

„За всеки юрист, запознат с наказателното право, е ясно, че освен проблема с подслушването, който е далеч по-маловажен от търговията с влияние и откровената корупция, която лъха от тези разговори, е налице обществен интерес и законен повод, и достатъчно данни, за да се образува наказателно производство“, подчерта адвокатът.

„Точно тези становища на прокуратурата ме карат да се съмнявам в добрата воля и последователността на главния прокурор Цацаров и все повече се налага впечатлението, че има някаква лична вендета между него и поръчка да бъде елиминиран Цветанов, и това, което се прави не в името на законността и правото, а в името на разчистване на някакви лични политически сметки“, заяви Екимджиев.

„Очевидно е, че има някакви причини прокуратурата да е решила да не се занимава, да не закача, да не смущава комфорта нито на Бойко Борисов, нито на Кокинов, нито на Найденов по този повод. Това са поредни черни точки по разбиване на илюзията, че имаме нова прокуратура, че имаме различен главен прокурор, може би по-злобен и отмъстителен, но не и по-последователен“, коментира експертът.

Той заяви, че прокуратурата е господар на досъдебното производство.

„Никой не може да й наложи, ако тя е решила да освободи от наказателна отговорност някого, като не образува дело, да го направи. Така че просто за пореден път българската общественост ще бъде излъгана в очакванията си, че ще има разследване срещу действащи политици, че ще има принципност и последователност“, посочи Екимджиев.

„Очевидно е, че цялото внимание, цялата енергия ще бъде насочена към разкриване на това как е организирано подслушването и това ще бъде много лош сигнал, примерно за журналистически разследвания, за използване на скрита камера. Защото това означава, че дори когато се провежда едно такова журналистическо разследване, примерно се използва скрита камера, след това разследването ще бъде срещу журналиста, а не срещу тези, които договарят корупционни сделки“, каза още той.

„Връщаме се в онези стари реалности, при които се наказват не престъпниците, а тези, които се опитват да ги изобличават“, заяви Михаил Екимджиев.

Той обясни, че ключовият въпрос е защо избират да се фиксират срещу търсенето на автора, на инициатора на подслушването, „а не да разследват това, което излезе през записите, това е откровено престъпление“.

#Михаил Екимджиев #Николай Кокинов #Мирослав Найденов #Румяна Арнаудова #подслушване #Банкя #Сотир Цацаров #Бойко Борисов

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници