Студентите се пребориха общо за 200 милиона лева за ремонт на общежитията

Студентите се пребориха общо за 200 милиона лева за ремонт на общежитията
A A+ A++ A

Още 100 млн. лв. ще има за ремонт на студентски общежития, стана ясно след окончателното гласуване на закона за бюджета за 2024 г. Така, общата сума за ремонти на студентските общежития става 200 млн. лв.

Новината съобщиха на сайта си и от Националното представителство на студентските съвети, които настояваха за въпросните средства още при обсъждането на бюджета в просветната комисия. Оттам припомнят, че вносител на предложението е Красимир Вълчев, като в последствие и депутатите от образователната, и тези от бюджетната комисия са приели идеята за осигуряване на допълнителни 100 млн. лв. към вече осигурените 100 млн. лв. за ремонти в студентските общежития.

"Доволни сме от взетото решение и най-вече от това, че народните представители от всички парламентарни групи осъзнават значимостта на проблематиката със състоянието на студентските общежития. Сега топката е в ръцете на министерство на образованието и науката и висшите училища, които трябва да движат процесите по ремонт на общежитията. Ние, студентите, очакваме да видим положителните резултати от тази водена от нас политика в последните четири години. Това решение е добър завършек на мандата 2022-2024 година", коментира председателят на НПСС Даниел Парушев. По думите му ремонтите в студентските общежития са с крайна необходимост. В много от тях ремонти не са правени от самото им построяване през 1970 г., а други са затворени, защото са опасни за обитаване.

От НПСС обещават да са гарант за прозрачност при изразходването на средствата по програмата. "Ще участваме в комисията, която ще разглежда проектните предложения за ремонтиране на студентските общежития и ще оказваме мониторинг при строително-ремонтните дейности", коментира Парушев.

КАМПУСИ

Три наши университета ще получат 12.7 млн. лв., за да изградят свои кампуси, предвижда процедура чрез директно предоставяне на средства на конкретни крайни получатели, открита от изпълнителната агенция "Програма за образование" към МОН. Средствата са по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост в частта за модернизация на образователната инфраструктура. Европейското финансиране е 10.6 млн. лв., а 2.1 млн. лв. - от държавния бюджет.

Целта на процедурата е да се повиши качеството на градската среда за студентите, преподавателите и изследователите и тяхната мотивация, както и привлекателността на българското висше образование и научноизследователската общност. Със средствата ще подкрепи изграждането на 3 кампуса, което ще стане чрез ремонт и модернизация на прилежащи терени към съществуваща група студентски общежития. Те ще са към Софийския университет, който ще получи максимум 4 млн. лв., към УНСС - също 4 млн. лв. и към Висшето училище по телекомуникации и пощи - до 4.7 млн. лв.

Висшите училища ще могат да ремонтират и модернизират прилежащите терени към свои студентски общежития, които да обособят като съвременен комплекси. Допустими за тях дейности ще са строително-монтажните работи за изграждане и възстановяване на зони за обществен отдих, като например зелени площи, детски площадки, междублокови пространства, спортни площадки с безплатен достъп на студенти, преподаватели, академичен и административен персонал и др., включително поставяне на пейки, беседки, подземна техническа инфраструктура на обекта, комуникационни връзки, интернет осигуряване, паркоустройство, благоустройство и други елементи от градското обзавеждане. Ще се финансират дейности за изграждане, реконструкция и рехабилитация на физическите елементи на градската среда, като например пешеходни алеи и тротоари, изграждане на велосипедни пътеки, изграждане на сгради за обществено обслужване (вкл. в областта на общественото хранене), на безплатен паркинг за нуждите на кампуса, за монтаж на енергоспестяващо осветление и системи за охрана и борба с престъпността, на огради за обособяването на кампуса и въвеждане на системи за контролиран достъп на външни лица и др.

Няма да са допустими интервенции върху инфраструктура извън рамките на кампуса, върху студентските общежития и професионалната гимназия в рамките на кампуса, върху сгради, които се ползват за образователни цели, върху улична ВиК мрежа, улично осветление, мрежи на експлоатационните дружества, общински площи и тротоари, както и за текущ ремонт/поддръжка.

Кампусите трябва да бъдат изградени до 33 месеца, но не по-късно от 31 май 2026 г. Първият краен срок за подаване на предложенията на университетите, което ще става по електронен път, е 31 октомври, вторият - до 2 януари 2024 г., а третият - до 5 март 2024 г.

#студентски общежития #общежития

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Образование
Последно от Образование

Всички новини от Образование »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници