Нов срок: Жените учени могат да кандидатстват за престижните награди „За жените в науката“ до 30 април

Нов срок: Жените учени могат да кандидатстват за престижните награди „За жените в науката“ до 30 април
A A+ A++ A

Жените учени в България разполагат с още 30 дни, за да се включат в надпреварата за 3 награди от по 5000 евро всяка. Новият срок за участие в Националната стипендиантска програма „За жените в науката“ е до 30 април 2023 г. Решението за удължаване на срока бе взето от организаторите – Националната комисия за ЮНЕСКО в България, Софийският университет „Св. Климент Охридски“ и L’Oreal България, поради големия интерес и постъпили запитвания за промяна на крайния срок.

Стипендиите по програмата се отпускат от 2010 година насам с цел да подпомогнат изследователската кариера на млади дами учени в България. Освен че са финансов стимул за научни таланти, наградите „За жените в науката“ целят да подпомогнат развитието на науката на местно ниво. В тазгодишното издание могат да участват дами учени от цяла България. Сред основните изисквания са кандидатките да бъдат на възраст до 35 години, да са докторанти или вече да са защитили докторска степен. Също така е важно да се занимават с изследвания в сферата на природните науки и да разработят авторски научен проект.

Подробна информация за конкурса е достъпна на официалния сайт на програмата: www.zajenitevnaukata.bg. Кандидатите трябва да изпратят своите заявления и документи за участие по електронен път на: unesco-bg@mfa.bg с копие до stanislava.nishkova@mfa.bg и forwomeninscience.adba@loreal.com. Крайният срок за изпращане на кандидатурите е 23:59 ч. на 30 април 2023 г.

Кандидатурите ще се оценяват от експертно жури от водещи научни специалисти. Лауреатките на програмата ще бъдат обявени и наградени на официална церемония през есента на 2023. На нея те ще получат стипендиите си от по 5000 евро, предназначени да подпомогнат тяхната научноизследователска дейност в България.

Националната стипендиантска програма „За жените в науката“ е уникален за България и света конкурс. У нас той се провежда от 13 години, като през тях програмата успя да се наложи като един от най-престижните и очаквани научни конкурси в страната. В края на ноември тази година бяха отличени стипендиантките по програмата за 2022 г. – доц. д-р Нина Кънева-Добревска, д-р Катерина Такова-Сакалийска и д-р Мая Жекова, за чиито проекти и кариера може да научите от специалната дигитална брошура за тях тук.

Националната програма „За жените в науката“

Националната стипендиантска програма е част от глобалната програма на L'Oréal–ЮНЕСКО „За жените в науката“, създадена, за да отличава и подкрепя жените, чиито постижения допринасят за развитието на науката, както и за да осигури стимул и подкрепа на обещаващи млади жени учени със значими изследователски проекти.

Националните стипендии „За жените в науката“ на L'Oréal–ЮНЕСКО се отпускат за проекти, които се реализират в съответната страна. Те съществуват в повече от 110 страни, а в България се появяват за първи път през 2010 година.

Световната програма „За жените в науката“

Световната програма „За жените в науката“ е създадена през 1998 година, когато L'Oréal и ЮНЕСКО обединяват усилията си в подкрепа на жени учени в областта на природните науки и за популяризиране на научния им труд, като основават Наградите „За жените в науката“. Днес инициативата се е разраснала значително в международен план, включвайки още програмата International Rising Talents, както и национални и регионални стипендии. Днес програмата „За жените в науката“ се е утвърдила като глобална инициатива, която вече я подкрепила над 3900 жени от над 110 държави.


#За жените в науката #„За жените в науката“

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Бизнес
Последно от Бизнес

Всички новини от Бизнес »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници