НБУ започва изследване на плагиатството във висшите учебни заведения

НБУ започва изследване на плагиатството във висшите учебни заведения
A A+ A++ A

Преподаватели от Нов български университет ще говорят днес за плагиатството. Департаментът "Чужди езици и култури" към НБУ дава нарочна пресконференция на тема "Сериозността на академичното плагиатство в нагласите на учени, студенти и създатели на научна политика в България", опитвайки се да намери публична, обществена и медийна подкрепа за справяне с проблема.

Крайно време е да се направи нещо по въпроса, заяви пред БНР проф. д-р Ирена Василева - преподавател в Департамент "Чужди езици и култури". Тя подчерта, че поводи за това има от години. По думите й не излизат всички случаи наяве, а напротив - една малка част.

"Комисията по академична етика се занимава не само със случаи на плагиатство, но и с други случаи на нарушения на академичната етика. До нея не стигат всички случаи, т.е. някой трябва да подаде сигнал", обясни проф. Василева в предаването "Преди всички". По думите й трудно се хваща плагиатството.

Тя подчерта, че в последните години навлиза интернет плагиатството:

"Плагиатство от различни източници от интернет, които могат да бъдат и на чужди езици. Там възниква много сериозен проблем, който не е решен в световен план, т.нар. преводно плагиатство. Няма такива софтуерни продукти все още, които да откриват преводно плагиатство".

Според нея има и случаи, в които се решава да се замълчи по темата, за да не бъдат нанесени репутационни щети.

Проф. Василева обясни какъв е редът при сигнал за плагиатство:

"В рамките на Комисията по академична етика, когато има подаден сигнал с доказателства, те назначават независими рецензенти, които проверяват цялата документация по случая и дават своето мнение. Ако те установят наличие на плагиатство, се действа по съответния закон. Комисията изпраща писмо до ректора на сътветния университет с препоръка да спази закона. Законът гласи, че при откриване на плагиатство, се отнема научната степен, звание, за каквото става дума, за каквото се е кандидатствало и в документацията са открити и елементи на плагиатство, и следва уволнение. Има такива случаи у нас, но не са много. В други случаи някой се пенсионира или просто напуска по взаимно съгласие, за да не се създават скандали".

В българския закон това понятие е доста мъгливо определено, подчерта още проф. Ирена Василева. Проучването по темата е за да се състави някаква характеристика на плагиатството и да се види какви са разбиранията на студенти и учени на това понятие - до колко има разминавания. По думите й там, където се открият разминавания, между това, което реално се счита за плагиатство, и това, което разбират нашите студенти и учени - да се изготвят по-подходящи правилници за академична почтеност, курсове за обучение и да се предложи промяна в законовата уредба.

#плагиатство

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Образование
Последно от Образование

Всички новини от Образование »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници