Борисов: ЕС има нужда от стабилността на България заради Гърция и Македония

Борисов: ЕС има нужда от стабилността на България заради Гърция и Македония
Източник: YouTube
A A+ A++ A

Има огромен натиск върху икономиките на страните от ЕС, особено периферните – България, Гърция, Италия, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на конгрес на КНСБ. „Що се касае до международната обстановка тя е ясна – тежка, и последиците са за Европа и в това число за България“, посочи Борисов. „Там, където се харчат милиарди заради проблеми, за които изобщо нямаме вина за тях, винаги след това се отразява на социалната сфера за съжаление“, каза лидерът на ГЕРБ и визира безсмислените войни които се водят, даващи хиляди човешки жертви и милиони бежанци, пише Труд.

ЕС има нужда от стабилността на България заради финансовата криза в Гърция и политически проблеми в Македония. Липсва воля световните лидери да решат проблемите по дипломатичен път, посочи Борисов. Две са темите, по които се харчат парите – бежанците, за които ЕС не ме чу, и ескалацията на въоръжението. От нас се изискват нови милиарди. По думите му от България, като част от НАТО, се изискват милиарди за превъоръжаване.

„Винаги сме се старали това, което поемаме като ангажименти към синдикатите да го изпълняваме. За съжаление промяната в НК влезе в парламента, но не стигна времето“, каза той и обясни, че еднa oт пъpвитe пpомeни нa нoвитe yпpaвлявaщи щe бъдaт пpoмeни в Haĸaзaтeлния ĸoдeĸc, c ĸoитo ce ĸpиминaлизиpaт дeйcтвиятa нa paбoтoдaтeл, ĸoйтo пpeчи нa cъздaвaнeтo нa cиндиĸaт и paбoтaтa мy в нeгoвитe фиpми.

Той обърна внимание, че преди няколко месеца правителството му е подало оставка и обясни, че го е направил, за да може избирателите да си кажат мнението. „За мен това е връх на демокрацията, съответно се надявам всички ние да спазваме това, което хората са казали. Според него по темата за бежанци се харчат пари, но все още решение на кризата не се вижда.

„Разбира се, ще се постараем максимум тази година“, каза той и обясни, че няма плащания за американските централи, „Белене“ и КТБ и заради това има глътка оптимизъм. „Надали има управляващ или лидер на партия, който да каже, че не иска да се повишат доходите, пенсиите и благосъстоянието. Въпросът е доколко и как ни го позволява бюджетът“, коментира Борисов. По думите му разликата между заплащането на един работник в Европа и България е 1 към 10. „В същото време 37 % ни е износът, особено в сферата на електрониката, автомобилните части“, допълни той.

Борисов заяви, че ГЕРБ ще продължи боя по контрабандата и корупцията.

От пресцентърът на ГЕРБ съобщиха още, че Борисов е провел работна среща с генералния секретар на Европейската конференция на профсъюзите Лука Визентини. Визентини е в България, за да се участва в конгреса на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ). Тримата обсъдили правата на работещите и необходимостта от държавна защита за активните граждани.

„ГЕРБ винаги е държала на добрата си комуникация и съвместна дейност със синдикалните и работодателски организации в България“, посочи Борисов.  Лидерът на ГЕРБ представи пред генералният секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите управленските приоритети на партията, свързани с повишаване на качеството на образованието чрез инвестиция в учителската професия.

„Предвиждаме двойно увеличение на учителските заплати и насърчаване на младите специалисти в сектор „Образование“. Залагаме на развитието на дуалното обучение, защото професионалното образование осигурява квалифицирана работна ръка за нуждите на бизнеса и дава по-добра перспектива за развитие на младите хора. Целта ни е по този начин да гарантираме високият икономически растеж и повишаването на доходите на българските граждани. Работещите и квалифицирани хора са тези, които водят до увеличаване на БВП и ръст в икономиката. До края на мандата ни предвиждаме увеличаване на средната работна заплата до 1500 лева, а минималната – до 650 лева“, обясни Борисов.

Лука Визентини заяви, че България ще поеме председателството на Европейския съюз в трудна за Европа ситуация, свързана с правата на работещите във Великобритания граждани от страни-членки на ЕС след „Брекзит“. Генералният секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите бе категоричен, че работещите в Европа трябва да бъдат защитени. Бойко Борисов, Пламен Димитров и Лука Визентини се обединиха около мнението, че заплащането в цяла Европа трябва да бъде изравнено. Те обсъдиха и инициативата на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, наречена „Европейски социален стълб“ като стигнаха до извода, че всички страни-членки на ЕС трябва да се присъединят към нея.

#КНСБ #ГЕРБ #ЕС #Бойко Борисов

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Политика
Последно от Политика

Всички новини от Политика »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници