Реал (М) измъкна без проблеми мача срещу Атлетик Билбао (ВИДЕО)

Източник: Пловдив

Лидерът в Примера Реал Мадрид надделя с 2:1 като гост на Атлетик Билбао в гореща схватка от 28-ия кръг на испанското първенство. Карим Бензема и Каземиро се разписаха за мадридчани, а Ариц Адурис беше точен за домакините. Това беше най-трудното гостуване на европейския крал до края на сезона в Ла Лига. С успеха Реал натрупа пет точки преднина пред преследвача Барселона, пише Sportal.bg.

Зинедин Зидан разчиташе на галасъстава си, с изключение на невъзстановения Рафаел Варан, който беше заменен от Начо Фернандес. Гарет Бейл, Карим Бензема и Кристиано Роналдо оформиха нападателния тризъбец. Ернесто Валверде подреди 4-2-3-1 с Ариц Адурис най-отпред, подкрепян от Иняки Уилиямс, Раул Гарсия и Иниго Лекуе.

"Лъвовете" грабнаха топката с началото на мача, докато гостите от "Сантиаго Бернабеу" стартираха по-прибрано. В седмата минута топката беше центрирана отдясно към далечната греда, Раул Гарсия едва стигна до нея с акробатично изпълнение, насочвайки към обратния ъгъл - Кейлор Навас се разтегна и изби, макар и рисково. Топката беше много по-удобна за непокрития Лекуе, но Раул Гарсия не го видя.

При първата си сносна акция "лос меренгес" пратиха кълбото в мрежата. Бензема изведе Даниел Карвахал в наказателното поле, а десният бек асистира на Кристиано Роналдо. Португалецът беше в явна засада, правилно регистрирана от съдията. В 12-ата Андер Итураспе изскочи на първа греда при корнер и стреля опасно над целта. В 15-ата Раул Гарсия свали с глава за Йерай Алварес, който от шест метра насочи в аут. Останаха съмнения за засада.

При ответното нападение Кристиано получи в наказателното поле и шутира незабавно. Вратарят Кепа Арисабалага направи страхотно спасяване, отразявайки почти перфектния изстрел по земя. Тимът на Зизу заигра активно на скорост, възползвайки се от празните пространства. В 18-ата минута Бензема финтира отляво и центрира към далечната греда, където Микел Баленсиага изпревари Бейл.

Минута по-късно всички гледаха към Серхио Рамос преди изпълнение на пряк свободен удар. Въпреки осъзнатата заплаха капитанът отново остана сам на втора греда и от пет метра пропусна с летящ плонж - топката профуча покрай гредата. В 25-ата Каземиро "хвърли" пас от центъра към Кристиано Роналдо, защитата на "лос рохибланкос" не беше подготвена, португалецът подаде успоредно на голлинията към Бензема, който насочи хладнокръвно в мрежата - 0:1.

Малко след гола прехвърчаха искри между Раул Гарсия, Карвахал, Рамос и Адурис. Съдията Хайме Латре предпочете да изчака напрежението да отмине и извади два картона. В 32-ата Раул Гарсия свали топката в наказателното поле, а там Адурис беше блокиран чисто от Карвахал. В 35-ата Роналдо и Марсело разиграха отляво, бразилецът центрира чудесна топка на втора греда, но свободният Бензема не съумя да контролира удара.

Втората част започна с очакван натиск на баските. В 46-ата минута Адурис надскочи двама, но Навас и Рамос се справиха с дружни усилия. Ернесто Валверде пусна в игра Икер Муниаин, а Зидан реши да премине към 4-4-2, давайки шанс на Лукас Васкес за сметка на Лука Модрич. В 63-ата минута Кейлор Навас се прояви блестящо след изстрел на Иняки Уилиямс от десет метра.

Две минути по-късно домакините стигнаха до гол. Уилиямс центрира отдясно към далечната греда, там Раул Гарсия насочи топката към Адурис, който отблизо реализира с глава - 1:1. Радостта на публиката на "Сан Мамес" не продължи дълго, след като три минути по-късно столичани отново взеха голова преднина. След изпълнение на корнер Кристиано отклони от първата към втората греда, а там свободният Каземиро имаше време да спре топката и от непосредствена близост да я насочи в мрежата - 1:2.

В 71-ата Муниаин центрира отляво към Адурис, който беше сам, но остана под топката. Минутка по-късно "лос бланкос" пропуснаха да нанесат решаващ удар. Марсело намери Бензема в наказателното поле, той напредна и избра пас към Кристиано пред малкото наказателно, който беше пресечен. Секунда по-късно Марсело шутира мощно от седем метра - над гредата.

В 77-ата Иняки Уилиямс реши да шутира от малък ъгъл към близкия ъгъл - Навас беше избрал добра позиция. В 79-ата Зидан смени суперзвездата Кристиано Роналдо, вкарвайки Иско. До края опитите на Атлетик не донесоха резултат. "Червено-белите" не стигнаха до чисто положение, а само създаваха напрежение в наказателното поле.

Така Реал Мадрид покори "Сан Мамес" и направи важна крачка към титлата. До края столичани имат гостувания на Леганес, Спортинг Хихон, Депортиво Ла Коруня, Гранада и Малага. Момчетата на Зидан имат предимството да домакинстват в предстоящите сблъсъци с Атлетико Мадрид и Барселона.