Владислав Горанов към Чобанов и Орешарски: Това е най-лесният начин да се опонира на бюджета

Владислав Горанов към Чобанов и Орешарски: Това е най-лесният начин да се опонира на бюджета
KMETA.bg
A A+ A++ A

„Мисля, че г-н Чобанов е добър макроикономист и ако той направи този анализ, който ви представих, ще има възможност да си промени позицията. Чух тази теза и от кандидата им за президент Орешарски - това е най-лесният начин да се опонира на бюджета, защото друг начин изисква да се критикуват по-добрите политики по отношение на здравеопазването и образованието”. Това заяви днес пред медиите финансовият министър Владислав Горанов след приемането на Бюджет 2017 на заседание на бюджетната комисия, на което депутатът от ДПС Петър Чобанов го упрекна в некоректни данни и разминавания в цифрите между МФ и НСИ в бюджета за 2017 г., пише БГНЕС.

Промяната на приходната база вече е отчетена и при старата прогноза на НСИ, преди ревизията, каза министърът. Нещо повече- не само няма скрити резерви в измененията на БВП, но новата прогноза предвижда по-бавни темпове на нарастване на крайното потребление, което е основното за постъпленията от ДДС, продължи той. Това се компенсира от по-ниските темпове на увеличение на износа спрямо вноса. Разликата между двете прогнози променя номиналния размер на БВП, но не променя приходната база за постъпления през следващата година, смята министърът.

Ако има преизпълнение на приходите в следващата година, те няма как автоматично да бъдат изхарчени- те ще отидат, за да намалят дефицита и това ще намали необходимостта от поемане на нов дълг и ще подобрят финансовата сметка на държавата, подчерта Горанов.

За задържаните митничари на Лесово Горанов каза, че е изпълнено обещанието да няма толерантност към корупцията и то най-вече към най-явните й проявления. Всичко това се материализира чрез многократните акции за намаляване на корупционния натиск по митниците, допълни той. За съжаление, обаче, се хвърля лошо петно върху цялата митническа администрация, където има много добросъвестни служители. Горанов се надява да се стигне до осъдителни присъди на тези митничари, които нарушават по груб и кокошкарски начин закона, е неговото мнение.

По време на обсъждането на Бюджет 2017 г. най-острите критики към него дойдоха от депутата от БСП лява България проф. Румен Гечев. Той заяви, че чрез новия бюджет държавата продължава да налива пари в образованието, а все още имаме дефицит на инженери, учители и други търсени професии. Според него България е донор на ЕС, макар че сме най-бедната страна в общността, а значителна част от висшистите ни отиват и създават БВП в други страни. Един вид- „болен здрав носи”, бедна България обучава, но не стимулираме студентите да остават тук след като завършат. И упрекна правителството, че не създава стимули младите ни специалисти да работят за българската икономика, не дава решение на този проблем.

Проф. Румен Гечев даде пример и в сферата на отбраната. Гласувахме 1.5 млрд.лв. за нов самолет, само че не го разбираме като нов самолет, продължи той. Преди месец Гечев е бил в португалския парламент и е разбрал там, че в Португалия е гостувала българска делегация от МО, която е водила разговори за закупуване на 31-32 годишни F-16. В това ли ще наливаме пари- в летящи музеи на авиотехниката, запита той.

Гечев заяви също, че в МВР няма никакви реформи, а от цялото увеличение на парите за това министерство отиват 99% за работни заплати. Няма средства за извършване на капиталови разходи, за материална база. Трябват нови критерии за подобряване на ефективността на МВР, смята депутатът.

Вие, г-н министър, обърна се Гечев към Горанов, като предложихте 2.5 млрд.лв. заделени пари за капиталови разходи, не похарчихте 2 млрд.лв. И лишихте българската икономика от тези огромни средства, които трябваше да влязат в нея, подчерта народният представител.

Дълбоко се съмняваме, че приоритетите на Бюджет 2017 г. съвпадат с приоритетите на българите- добре е да се реформират секторите на здравеопазването и образованието, но трябва да се съсредоточат повече средства за подобряване на заетостта и преодоляване на бедността, заяви по време на обсъждането Любен Тонев от КНСБ. Проблемът с вътрешното търсене остава основен фактор за увеличаване на икономическия растеж, каза той. Очакваме дефлацията да бъде преборена с увеличаване на инвестиционната активност, продължи Тонев. Не се правят опити за отмяна на плоския данък и въвеждане на скала за подоходно облагане, смятат от КНСБ. Силно сме обезпокоени от трайната и младежката безработица, но политиката на доходите е най-краткия раздел в бюджета и се изчерпва с повишаване на минималната работна заплата, каза той. Оскъдни са мерките за икономически растеж, настояваме да не се замразяват заплатите в бюджетни дейности, но въпреки някои стъпки, не намираме основания да подкрепим бюджета за 2017 г., посочи Тонев.

Не сме съгласни да се харчи повече, отговори на Румен Гечев депутатът от РБ Димитър Танев и обяви, че от РБ ще подкрепят бюджета. Според него са правилни и приоритетните области, които са застъпени в Бюджет 2017 г.

В общините ще разполагаме с една по-благоприятна бюджетна рамка и ние оценяваме това, заяви по време на обсъждането и Гинка Чавдарова, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините. Тя предложи допълнителен ръст на субсидията за най-бедните общини , защото някои от тях са на нулата.Те трябва да осигурят поне минимален пакет от услуги, посочи Чавдарова. 

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Политика
Последно от Политика

Всички новини от Политика »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници