Само 12% от българите са ангажирани със земеделие
Едва 12% от българите в трудоспособна възраст работят в селското стопанство, а това са 738 600 души, съобщи директорът на Института по аграрна икономика професор Румен Попов, предаде agronovinite.com.
От изнесените данни стана ясно, че заетостта в българското селско стопанство бележи спад от 45% , а при последното преброяване през 2010 г. в сектора са били заети над 738 600 души, докато през 2003 г. ангажираните в аграрната сфера са били над 1 млн.
Сериозен отлив от селското стопанство има и в целия ЕС, като тенденцията е по-силна при старите страни-членки. Миналата година само 5,2% или 11 млн. души от заетите в икономиката на Общността са били в селскостопанския сектор.
Единствено в Румъния се наблюдава ръст от 30 % при броя на заетите в аграрната сфера. В Полша фермери са 19 на сто, а у нас – едва около 12%.
Още по темата:
- » ЕС наложи 50% мита върху китайската стомана
- » ЕС в тревога заради Унгария: евродепутати предупреждават за руско влияние в институциите
- » Румъния посреща Великден със студ и сняг

София:
Русе:
Смолян: