Днес започва конклавът за избор на нов папа. В специалното събрание участват 115 кардинали, които в момента на оттеглянето на Бенедикт XVI не са навършили 80 години.
Кардиналите ще пуснат първите си бюлетини във вторник. От сряда те ще гласуват по два пъти всяка сутрин и още два пъти всеки следобед, съобщава „Дневник“.
Ако до събота все още няма избран папа, гласуванията спират и условията се променят. За да спечели, кандидатът трябва да получи две трети от бюлетините или най-малко 77 гласа.
Те ще гласуват тайно, затворени в Сикстинската капела във Ватикана. Резултат от вота се очаква в 19 часа местно време, съобщава БТВ.
По вековна традиция резултатът се обявява с дим от комина на специално инсталирана печка където се изгарят бюлетините. Ако няма мнозинство димът е черен, при избор на папа той ще бъде бял.
Още по темата:
- » Световен ръст на сатанизма: Папата свика среща на екзорсисти
- » Кой ще бъде следващият папа? Ключови кандидати в един непредсказуем процес
- » НА ЖИВО Изборът на нов папа: Заключиха 133ма кардинали в Сикстинската капела

София:
Смолян: