
Главният архитект бил потресен от вида на Цар Освободител в Требич

Главният архитект на София Петър Диков бил потресен от вида на паметника на Цар Освободител в леярната в софийското село Требич.
В края на август започна реставрация на паметника „Цар Освободител". Руската неправителствена организация „Хуманитарна фондация на Андрей Скоч „Поколение" даде 1,1 млн. лв. без ДДС, но най-вероятно поне още 40% от сумата ще бъдат нужни допълнително в процеса на работа.
Според скулптора проф. Велислав Минеков момументът бил „абсолютно зарязан е вдин селски двор", а около него царяла „абсолютна кочина".
"Аз също бях потресен от снимките, които видях на мястото, на което се намира сега скулптурата на Цар Освободител. Основателна е бележката за сигурността на паметника. Това е сериозен проблем и смятаме да го разгледаме - и за охраната, и за начина, по който се реставрира," призна Петър Диков, цитиран пред БГНЕС.
Той не изключва възможността някое парче от „Цар Освободител" да бъде откраднато и предадено за вторични суровини, подобно на паметника на Владимир Димитров – Майстора.
Скулпторът Марин Марков, собственик на леярната в Требич, пък увери, че мястото се пази от охрана и камери и не е ставало обект на набези.
Инж. Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите в България, които заедно със Столична община са организирали дейностите за реставрация, потвърди, че от самия паметник и в момента има липсващи елементи, но те не са изчезнали в Требич.
Зам.-председателят на КСБ инж. Иван Бойков също призна, че има основание за притеснение, и обеща да бъдат взети мерки.
Главният архитект Петър Диков опроверга информацията, че повод за реставрацията на паметника на Цар Освободител е желанието на близки до управляващите хора да построят подземен гараж под площад „Народно събрание".
„Това е лъжа. Няма да се прави и няма такова движение за строителство. Наследих такъв проект като главен архитект, беше внесен за съгласуване и след писмо на МВР, те не са дали съгласие за това заради сигурността на народните представители. Бях потресен от идеите, поднесени от медиите, че този паметник ще отпътува и на мястото на тази скулптура ще се слага друга," продължи Петър Диков.
По думите му, редица специалисти били единодушни, че скулптурата на Арнолдо Дзоки била една от най-красивите конни фигури в Европа
Според инж. Светослав Глосов кражбата на част от паметника била невъзможна, защото и най-дребната негова част тежала 400-500 кг, а се работело навън заради мащаба на скулптурната група.
„Тя не е нарязана, а са разглобени елементите, както навремето са били сглобявани отделните части," допълни той.
Още по темата:
- » Минеков: Не вярвам някой да има куража да започне демонтирането на Паметника на Съветската армия
- » В Бургас откриха паметника на загиналите полицаи, пометени в патрулката си от рейс с мигранти
- » 49 артисти от Народния театър поискаха главата на Минеков с кърваво писмо до Радев