Следизборна агония за коалиция в Гърция
И в понеделник продължават консултациите при президента Каролос Папуляс за сформиране на коалиционно правителство в Гърция.
До късно вечерта в неделя лидерите на водещите партии отново не успяха да постигнат споразумение.
Лидерът на радикалната левица „Сириза“ Алексис Ципрас вече заяви, че няма да присъства на срещата и това отново поставя под въпрос успеха на преговорите, припомня АФП.
През изминалата седмица партиите, заели първите три места на парламентарните избори на 6 май (съответно „Нова демокрация“, „Сириза“ и ПАСОК), не успяха да съставят правителство и върнаха мандата на президента.
В неделя гръцкият държавен глава прие представителите на по-малките формации, за да потърси варианти за коалиционно правителство, но разговорите завършиха без решение за изход от политическата криза.
Междувременно от Брюксел идва ясен сигнал, че Гърция няма да получи европейски средства, докато не състави нов кабинет.
Ситуацията в южната съседка ще бъде основна тема на срещата на финансовите министри на държавите от еврозоната в понеделник.
Още по темата:
- » Глоба до 350 евро за каране на заден ход в Гърция
- » Гърция вади два милиона барела гориво от стратегическия резерв
- » Телефонни измамници от България разориха десетки гръцки пенсионери

София:
Сандански: