Най-лошите обувки за вашите крака

Най-лошите обувки за вашите крака
A A+ A++ A

Токовете стават все по-високи. Носенето на такива обувки може да има редица последствия от навяхване на глезена до хронична болка.

Проблемът образуване на мазоли и костни шипове.  Дали са с висок или среден ток, твърдият форт на обувката причинява зачервяване, оток, възпаление на бурсата, дори болка в ахилесовото сухожилие. Лед, специални подложки и обезателно удобни обувки са решението на проблема.

Проблемът неестествено положение на крака. При обувките с висок ток кракът се натоварва най-силно в предните стави на стъпалото, образувани между метатарзалните кости и костите на пръстите (фалангите). Голямото и продължително напрежение води до възпаление на ставите и нерва, минаващ покрай тях. Решението е в обувките с ток до 4 см височина – по този начин напрежението в ставите на стъпалото се разпределя равномерно.

Особено опасни са най-тънките токове. Kогато избирате висок ток, по-добре е той да бъде по-дебел, така стабилността на крака е по-добра, тежестта се разпределя на по-голяма площ  и рискът от навяхване е по-малък.

Балеринките, които напоследък са широко разпространени, са също неподходящи за ежедневна продължителна употреба. Пълната липса на извивка определя неестествено положение за крака и напрежение, породено от липсата на поддържане на свода на ходилото. Това може да е причина за болка в коленете, таза и дори гръбнака. Ако харесвате все пак балеринките, можете да осигурите комфорт за крака с подходящи специални стелки, които поддържат свода на ходилото.

Чехли, залавящи се между палеца и показалеца са опасни, като се има предвид, че не осигуряват никаква защита за крака. Рискът от нараняване не е за подценяване, особено при хора с диабет. Този вид обувки също не поддържат свода.

Обувките на платформа със своята ригидна подметка нарушават физиологичната биомеханика на крака при ходене и улесняват настъпването на умора.

Острите обувки – те притискат пръстите отстрани и след време водят до болка, подуване на първата става на палеца, поява на мазоли, изкривяване на палеца.

Статистиката показва, че в САЩ 9 от всеки 10 жени носят обувки, които не отговарят на техния номер, а са по-малки. Това води до поява на мазоли, подуване на ставата на палеца и други проблеми. Особено опасно може да бъде носенето на по-малък номер обувки за децата, при които рискът е от деформиране на крака.

По отношение на наскоро появилите се спортни обувки с изпъкнали подметки, може да се каже, че са подходящи за облекчаване на ставна болка, защото улесняват отблъскването при ходене. Но тези обувки не се препоръчват за възрастни хора или хора с проблеми с равновесието и мускулната сила.

Най-добрите обувки са тези, които осигуряват достатъчно пространство за пръстите, добра поддръжка за свода и имат ток, не по-висок от 4 см.

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Здраве
Последно от Здраве

Всички новини от Здраве »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници