Япония е приела 27 бежанци миналата година и е отказала над 99% от молбите за убежище, съобщиха от властите в страната.
Трима от приетите са сирийци, шестима са афганистанци, по трима са от Етиопия и Шри Ланка. Страната, която държи на високата етническа и религиозна хомогенност на населението, традиционно не допуска голям брой мигранти. През 2015г. се наблюдава нарастване на приетите, които са 27 от 7586 подали молба.
През 2014г. са приети 11 души, а през 2013г. – 6. Неправителствената Японска асоциация за бежанците силно разкритикува нежеланието на властите да занижат критериите за приемане. „Надяваме се Япония да влезе с дискусия с Комисариата за бежанците на ООН и неправителствени организации за да може по-бързо да вземе мерки и да приема бежанци по международните стандарти затова”, пишат от асоциацията.
Активисти за човешки права, адвокати и мигрантски общности в Япония от години се оплакват от суровото отношение на органите на реда и мизерните условия в центровете за търсещи убежище.
Още по темата:
- » ЕС одобри план за депортационни центрове извън Съюза
- » Германия предупреди, че войната в Иран може да предизвика нова миграционна вълна към Европа
- » Япония прави решителна крачка към НАТО с нова подкрепа за Украйна

София:
Русе:
Смолян: