България ще преживее най-големия спад в населението, прогнозира Световната банка

България ще преживее най-големия спад в населението, прогнозира Световната банка
A A+ A++ A

Ускоряване на делата за несъстоятелност, осигуряване на последователното прилагане на закона, подобряване на механизмите за справяне с корупцията и засилване на мониторинга на представянето на съдебната система. Това са част от основните препоръки, които Световната банка отправя към страната ни в доклад за производителността у нас.

Докладът е озаглавен "Производителността в България: Уроци от миналото, възможности за бъдещето" и беше представен от един от авторите на доклада Дорте Домланд. Световна банка препоръчва усилена работа в три области - инвестиции в човешкия капитал; преодоляване на ограниченията и интеграция в световната икономическа мрежа; подобряване на управлението, най-вече по отношение на съдебната система. 

Според данните от доклада 3% е ръстът на производителността между 2000-2013 година, като това едва ли ще е достатъчно, за да може България да се приближи до стандартите в Европейския съюз. Този ръст трябва да се ускори, за да може България да достигне доходите в ЕС за следващото поколение.

"Средният българин през 2050 ще трябва да бъде 30% по-производителен от сегашния", каза Дорте Домланд. Насърчаването на този растеж е и за заплащането на труда. По-високата производителност ще спомогне за повишаване на заетостта и заплатите, твърдят експертите. Същевременно ако се подобри нивото на заплащане това означава, че по-малко българи ще напускат България, а някои може и да се завърнат. "Увеличаването на ръста на производителността е важно за ограничаване на икономическите последици от демографската ситуация", обясни експертът на СБ.

Световната банка отбелязва, че България преживява изключителна демографска промяна и ще преживее голям спад в населението, който трябва да се компенсира с по-висока производителност.  

Според експертите неефикасността в икономиката ни е все още значителна. Разпределението на труда между отделните сектори е неефикасно. Фирмите в промишлеността и услугите страдат от това. Неефикасността е най-голяма при отраслите с висок дял на фирми, съществуващи преди началото на прехода и в отрасли с по-ниска конкуренция.

 По отношение на човешкия капитал и инвестициите в образование, Световната банка съветва да се подобри достъпът до възможности за ранно развитие на детска възраст. Трябва да се подобри качеството на началното образование, да се насърчава ученето през целия живот, да се засили висшето образование, призовава Световната банка, като в доклада бяха включени и резултати от международното изследване PISA за 2012 година, които не са добри за страната ни.

Има три области, в които трябва да се работи по-усилено - да се инвестира в човешкия капитал, да се осигури добро ниво на образование, което би дало възможност да се извърши прехвърляне на работната ръка в други сектори. Би било полезно и да се премине към интеграция в световната икономическа мрежа. Не на последно място трябва да се подобри инфраструктурата и управлението, посочват експертите.

#Световна банка #население #България

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници