Средновековните хора били по-щастливи от днешните

Средновековните хора били по-щастливи от днешните
Вторият ден от средновековния панаир при Боянската църква отново беше акцент в почивните дни на много софиянци и гости на столицата. Снимка: Венцислав Жеков
A A+ A++ A

“Българите трябва да познават историята си, а специално за Средновековието има много митове у нас - от киното, от масовата култура, но малко знаят, че хората тогава са били и щастливи, дори по-щастливи от нас сега”, твърди Марио Филипов от Мотус - школата за средновековна фехтовка, магистър в Софийски университет, изучава средновековна история. Той участва в първия софийски среднровековен панаир.

“Тук сме се събрали три общества - освен нашето, което е единствено в България и се занимава със средновековна фехтовка, тук има представители на още две сдружения. Едното е от Варна - Чигот и Модус вивенди.

Всички участваме в панаира на доброволни начала - правим исторически реконструкции на късното Средновековие от 12-ти до 15-ти век”, поясни студентът.

Вдъхновен млад войн разясни видовете оръжия, разликата в мечовете, щитовете, разположил е пред себе си цяло бойно снаряжение от онези векове.

Боянската църква за първи път е домакин на Средновековния панаир, който представя "живата история", бита, занаятите, изкуствата, военното дело и културата на ежедневието на средновековните хора през XI-XIV в. от региона на България, Византия, Източна, Западна и Северна Европа, Латинските държави на Балканите и в Близкия Изток.

Събитието не е просто панаир, защото има различни експозиции, демонстрации, презентации, семинари, спектакли и концерти - един далечен свят, който младите ентусиасти правят по-близък до днешния ден.

#средновековен #панаир #университет #студент #щитове #култура #експозиции

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Култура
Последно от Култура

Всички новини от Култура »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници