„Индъстри уоч”: Проблемът на България е безработицата, трябва ни чужд капитал

„Индъстри уоч”: Проблемът на България е безработицата, трябва ни чужд капитал
Ако искаме да имаме нови работни места и заводи, трябва чужд капитал, защото собствените ни ресурси, вътрешните ни спестявания, не стигат. Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

Най-сериозният проблем за българската икономика е безработицата. Ако искаме да имаме нови работни места и заводи, трябва чужд капитал, защото собствените ни ресурси, вътрешните ни спестявания, не стигат, заяви Лъчезар Богданов от консултантската компания „Индъстри уоч“ при представянето на 5-ия макроикономически доклад с прогнози до 2015 година, предаде БНР.

За да обявят основните акценти от доклада „Растеж чрез реформи“, макроикономистите избраха „Индустриална зона Раковски“, близо до Пловдив, защото това е една от най-развитите промишлени зони в България – място, което концентрира икономическа активност и работни места.

За пореден път анализаторите припомниха рецептата за оцеляване на българската икономика на фона на рецесията в Европа.

Те стигнаха до извода, че единствено структурните реформи ще доведат до растеж. Освен това държавата трябва да позволи на бизнеса да бъде по-гъвкав – лесно да се фалират фирми, а новите инвестиционни проекти да стават по-бързо.

Лъчезар Богданов даде пример, че строителството на един завод не трябва да отнема три години, а три месеца. Въпреки политическата криза от зимата данните на „Индъстри уоч“ показват, че в момента няма срив на чуждите инвестиции у нас – дори последните шест месеца са най-добрите от 2009 г. насам.

„От 2012 г. насам инвестициите са се стабилизирали в сектори, които са особено динамични“, казва Георги Стоев от „Индъстри уоч“. А това са преработващата промишленост, производството на компоненти за индустрии от ЕС.

„Българската индустрия започна да се отваря към Китай – т.е. българите ставаме износители за Китай. Някои индустрии се променят. Например секторът на текстила. Той вече иска „да сглоби готов костюм“, като частите идват отвън. Т.е. вече не разчиташ на евтиния труд, а на това, че си инвестирал в скъпи машини и започваш да изнасяш готов продукт. Не гледайте само нивата на инвестициите, гледайте и качеството на новите инвеститори“, коментира той.

„Водещите сектори за растежа на икономиката през следващите две години са, на първо място, земеделието, на второ място, свързаните с него индустрии като хранително-вкусовата промишленост, на трето място – преработващата промишленост. Най-вече производството на резервни части и оборудване, както и на инвестиционни стоки. България вече е място, в което се сглобява краен продукт“, допълва Георги Стоев.

Според макроикономистите строителният бранш се намира в начален етап на възстановяване, като е регистриран ръст от три процента при инфраструктурата. Перспектива има и за имотите.

В строителството на нови сгради бизнесът е по-слаб, по-стагниращ, заради свитото потребление на населението. Докато в индустрията, ако привлечеш десетина компании – ето ти индустриална зона – с имоти, сгради, инфраструктура. Това строителство следва индустрията, уточнява макроикономистът.

Земеделието е във възход с изпреварващ ръст. Само за първото тримесечие на годината той е 3,6 на сто.

#Лъчезар Богданов #Лъчезар Богданов #безработица #Георги Стоев

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници