Патриарх Неофит: Тежък е кръстът, който Господ ми възлага

Патриарх Неофит: Тежък е кръстът, който Господ ми възлага
Грижата за свещенството, духовните учебни заведения, храмовете и просветната дейност ще поддържам като важен приоритет, обеща новоизбрания патриарх Неофит. Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

"Тежък е кръстът, който Господ и Светата ни църква възлага на скромните ми плещи, но с упование в Апостолските слова изпросвам Божията сила, която в немощ напълно се проявява, защото "кога съм немощен, тогава съм силен", заяви новоизбраният български патриарх Неофит в първото си обръщение към православните българи по време неговата интронизация в катедралния храм "Св. Александър Невски".

"Патриаршеското служение изисква отричане от всичко, което би препятствало неговата мисия, изява на вярност към Бога и послушание към Неговата света воля, готовност за следване на Христа, който смири себе си, бидейки послушен дори до смърт и то смърт кръстна", каза още патриарх Неофит, цитиран от БГНЕС.

„Вдъхновяват ме светлите личности и пламенни родолюбци в нашето историческо минало, патриарси, светци и изповедници, постъпвали като чада на светлина. Светъл пример ми остава и патриарх Максим, чийто наследник ставам днес с преклонение пред неговия достоен живот и дейност", добави новият български патриарх.

„Грижата за свещенството, духовните учебни заведения, храмовете и просветната дейност ще поддържам като важен приоритет. Ще подкрепям и насърчавам благотворителността и щедростта", обеща патриарх Неофит.

В ранния следобед в неделя тържествен камбанен звън на храма "Св. Александър Невски" оповести избора на Русенския митрополит Неофит за патриарх.

Митрополит Неофит канонично, законно и уставно беше избран от клира и народа за Светейши български патриарх и Софийски митрополит, съобщи говорителят на Патриаршеския избирателен събор митрополитът на САЩ, Канада и Австралия Йосиф и подчерта: България след повече от 600 години за пръв път не в робство, а свободно избра своя светейши патриарх.

Дядо Неофит беше избран на втори тур с 90 гласа в балотаж с Ловчанския митрополит Гавриил, който получи 47 гласа, има и една невалидна бюлетина. За Русенския митрополит Неофит на първия тур гласуваха 72 от делегатите, за Ловчанския митрополит Гавриил - 43-ма от делегатите, а за Старозагорски митрополит Галактион – 22. Една бюлетина беше невалидна.

Светското име на митрополит Неофит е Симеон Николов Димитров. Роден е на 15.10.1945 г. в гр. София.

След завършване на основното си образование, през есента на 1959 г. е приет за ученик в Софийската духовна семинария при гара Черепиш, курсa на която завършва през 1965 г. От м. септември 1967 г. е студент в Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София, която завършва през 1971 г.

От есента на 1971 г. до 1973 г. той е на богословска специализация в катедрата по "Църковно пение" при Московската духовна академия.

От 01.09.1973 г. е назначен за преподавател по източно-църковно пение и диригент на студентския хор при Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София.

На 03.08.1975 г. в Троянската св. обител е постриган в монашество с името Неофит от Българския патриарх Максим, под духовното старчество на тогавашния игумен архимандрит Геласий (б. Ню-Йоркски митрополит).

На 15.08. с. г. патриарх Максим го ръкополага в йеродяконски чин, а на 25.03.1976 г. в столичния катедрален храм "Св. Неделя" и за йеромонах.

От 30.09.1975 г. той е диригент на Софийския свещенически хор, а от 15.07.1977 г. е и старши преподавател по източно-църковно пение и богослужебна практика в Духовната академия в София, какъвто остава до края на 1980 г.

По време на това негово служение, на 21.11.1977 г. в столичния катедрален храм "Св. Неделя" е възведен в архимандритско достойнство от Българския патриарх Максим.

От 01.01.1981 г. до м. декември 1985 г. архимандрит Неофит е протосингел на Софийската митрополия.

Като такъв на 08.12.1985 г. в Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" е хиротонисан в епископски сан с титлата "Левкийски" и е назначен за втори викарий на Софийския митрополит.

От 01.12.1989 г. епископ Неофит е ректор на Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София, а на 26.07.1991 г. е избран и за пръв декан на възстановения от 01.07. с. г. Богословски факултет при Софийския университет "Св. Климент Охридски". Този пост той заема до м. януари 1992 г.

От 27.01.1992 г. е назначен за главен секретар на Св. Синод и председател на Църковното настоятелство при ПКСХП "Св. Александър Невски".

На 27.03.1994 г. е избран, а на 03.04. с. г. е и канонически утвърден за Доростолски и Червенски митрополит. От 17.12.2001 г. по решение на Петия църковно-народен събор Доростоло-Червенска епархия е разделена на Русенска и Доростолска епархии, а той се титулува Русенски митрополит и наместник на възстановения Доростолски митрополитски престол.

Към момента Негово Високопреосвещенство Русенски Митрополит Неофит е и председателстващ заседанията на Св. Синод на БПЦ, а също е избран за председател на синодалната Просветна комисия.

#патриарх Неофит #митрополит Гавриил #митрополит Галактион

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници