Проф. Пимпирев: Да стъпиш на Южния полюс вече не е геройство

Проф. Пимпирев: Да стъпиш на Южния полюс вече не е геройство
Чувствам се щастлив, че съм отново в България и малко горд, че все пак успях да стигна до Южния полюс, сподели проф. Пимпирев. Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

Не е особено геройство да стигнеш до Южния полюс в началото на XXI век, заяви ръководителят на българската експедиция на Южния полюс проф. Христо Пимпирев, минути след като кацна на българска земя.

Благодарение на него в началото на януари българският трибагреник се развя на най-южната точка на планетата.

„Чувствам се щастлив, че съм отново в България и малко горд, че все пак успях да стигна до Южния полюс," сподели проф. Пимпирев, цитиран от БГНЕС.

Професорът посочи, че не е особено геройство в началото на 21 век да стигнеш до Южния полюс, но не е и лесно.

„Ако беше лесно, защо няма друг българин да вземе едно малко знаменце и да е отишъл да го занесе там. Все пак цената е колкото един Фолксваген," каза той.

„На Южния полюс е трудно, разбира се, но вече не е кой знае какъв героизъм. Героизъм е, че малка България е една от страните, която управлява една десета част от нашата планета. Това е Антарктика и тя неминуемо се отплати за тези усилия, които полагат стотиците български полярници, които вече 21 години работят там. Героизъм е също, че от 21-а експедиция се завръщат всички живи и здрави," каза още Христо Пимпирев.

Той посочи, че Антарктида е взела десетки хиляди жертви. Само миналата година са загинали трима бразилци, по-миналата – четирима южнокорейци. Само преди две седмици пък малък самолет, с който и самият Пимпирев е летял до Южния полюс, на връщане от полюса се е разбил и всички са загинали.

На самия Южен полюс температурата е била минус 35 градуса, но нашите полярници са имали късмет, че не е имало вятър. На следващия ден е излязъл такъв и усещането за студ е било до минус 45 градуса.

На 8 януари 2013 г. проф. Пимпирев заби трикольора на най-южната точка на планетата. Той е и първият българин, отнесъл родния флаг до там.

Проф. Пимпирев и монголският проф. Лхамсурен Дугержав заминаха за Южния полюс на 29 декември 2012 г.. Двамата бяха включени в състава на международна експедиция, посветена на годишнината от покоряването на полюса от експедициите на Руал Амундсен и Робърт Скот.

След това професорът се включи в ръководената от него 21-ва българска антарктическа експедиция.

По време на обратния път проф. Христо Пимпирев проведе работни срещи с директора на Чилийския Антарктически институт д-р Хосе Ретамалес в Пунта Аренас и ръководителя на Аржентинската Антарктическа програма д-р Мариано Мемоли в Буенос Айрес във връзка с подготовката на следващата национална експедиция.

Пътуването на проф. Пимпирев струва 43 000 долара и е изцяло поето от монголския му колега, като признателен жест за оказваната от Българския антарктически институт многогодишна помощ на монголски учени в изследването на Антарктика.

Монголия цени тази помощ и през 2011 г. награди проф. Христо Пимпирев с най-високия орден „Полярна звезда".

#Южен полюс #Български антарктически институт

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници