
Българският флаг за първи път се развя на Южния полюс

Българският флаг за първи път се развя на Южния полюс във вторник сутринта, съобщи антарктикът проф. Христо Пимпирев по сателитния телефон в Българския антарктически институт.
Той е част от международната експедиция, посветена на стогодишнината от достигането на полюса от Роуалд Амундсен и Робърт Скот.
Участниците в експедицията успешно са стъпили на най-южната точка на Земята - Южния полюс, предаде БГНЕС.
Проф. Пимпирев и монголският проф. Лхамсурен Дугержавслед тръгнаха на 29 декември по маршрута София–Фракфурт–Сантяго де Чили–Пунта Аренас–Южния полюс.
Времето в момента там е ветровито с температура -32 градуса. Сега южно от полярния кръг е полярният ден и 24 часа слънцето не залязва.
Пимпирев и Дугержавслед тръгват обратно за лагер Юнион Глейшър, разположен в подножието на най-високия връх в Антарктида - Маунт Винсет (4892 м), на около 1200 км от полюса.
В сряда е планирано експедицията да се завърне в Пунта Аренас, откъдето се очаква връзка с проф. Христо Пимпирев и снимки от Южния полюс.
Съставът на научния екип включва американци, канадци и немци. Експедицията е посветена на 100-годишнината от покоряването на Южния полюс в края на декември 1912 г. от норвежеца Роуалд Амундсен, който стъпва за пръв път на Южния полюс, а през януари го достига Робърт Скот. На връщане от полюса той и спътниците му загиват.
В периода между 1993 г. и 2013 г. България организира 21 поредни антарктически експедиции.
Осем дами участваха в миналогодишната, 20-а поред антарктическа българска експедиция. Миналата година България имаше свой проект, с който изследва как глобалното затопляне влияе на тюлените.
Още по темата:
- » Радев: Трябва да сме горди, че наш кораб за пръв път стига до Ледения континент
- » Бащата и синът Стефан и Максим с нова цел: Първата в света гребна експедиция от Антарктида през Южния Океан
- » 4 мрачни тайни за Антарктида, които никой не иска да знаем