Съдът потвърди четвъртия опит за регистрация на Алтернативния синод

Съдът потвърди четвъртия опит за регистрация на Алтернативния синод
От алтернативния синод на митрополит Инокентий обявиха, че ако и този път не получат регистрация, ще заведат ново дело срещу България в Страсбург. Снимка: monitor.bg
A A+ A++ A

Съдът потвърди, че Алтернативният синод на дядо Инокентий е подал заявление на регистрация на Българската православна църква.

Общо четири такива заявления са подавани в Софийския градски съд, съобщиха от институцията.

Първото е било през 2003 г., последвали са още две през 2010 г. Последното е от 9 август 2012 г.

Информацията съобщи Христо Латинов от синдиката на свещениците към КТ „Подкрепа“ в деня на погребението на патриарх Максим.

Алтернативният синод, воден от митрополит Инокентий, е подал документи за нова регистрация в Софийския градски съд и в Дирекцията по вероизповеданията.

От алтернативния синод обявиха, че ако и този път не получат регистрация, ще заведат ново дело срещу България в Страсбург.

Първият опит на Инокентий да регистрира в Софийски градски съд „алтернативния синод“ като единствен беше през септември 2003 г. Тогава магистратите отказаха да го впишат с името „Българска православна църква“, защото молбата не била подадена от лице, което я представлява.

Решението бе съобразено със Закона за вероизповеданията, който изключва възможността лица, които са излезли от лоното на БПЦ, да използват името й и да предявяват претенции към имуществото й.

Отказът бе потвърден както от Апелативния съд, така и от Върховния касационен съд през януари 2004 г.

Няколко месеца по-късно, през юли, свещениците от алтернативния синод бяха изгонени от църквите с полиция и с разрешение от тогавашния главен прокурор Никола Филчев.

В средата на септември 2010 г. Европейският съд по правата на човека в Страсбург окончателно осъди държавата да плати 50 000 евро заради тази акцията срещу хората на дядо Инокентий.

Магистратите постановиха също, че за да бъдат изпълнени неговите решения, България следва да промени Закона за вероизповеданията от 2002 г., който налага единни ръководства на всички вероизповедания, и по-специално на Българската православна църква.

Според стандарта, установен от съда, православните вярващи, които не се доверяват на синода на патриарх Максим, следва да имат възможност да се регистрират отделно и да уредят имуществените отношения между двете спорещи страни допълнително по гражданско-правен ред.

#патриарх Максим #Закон за вероизповеданията #КТ „Подкрепа“ #БПЦ #Българска православна църква #митрополит Инокентий #алтернативен синод #Софийски градски съд

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници