Тревожно: ние местим стрелките, геомагнитна буря мести сателити

Тревожно: ние местим стрелките, геомагнитна буря мести  сателити
Pixabay
A A+ A++ A

Местенето на стрелките с час напред в нощта срещу неделя тази година съвпада с мощна магнитна буря, което прави организма още по-уязвим към стреса от пренастройването на биологичния часовник.

В момента вече сме под влиянието на силна магнитна буря заради две геофизични явления едно върху друго. Слънчево изригване, последвано от

изхвърляне на плазма от коронарна дупка

на Слънцето разклатиха силно магнитното поле на Земята.

Изригването от сутринта на 20 март е било встрани от линията, свързваща Слънцето и Земята. “Предполагаше се, че то само частично ще ни засегне, без смущение в магнитното поле на Земята. Много бързо обаче на Слънцето се разкри т.нар. коронална дупка - област, която на слънчевия диск в ултравиолетовия диапазон изглежда като празно тъмно петно. Характерното за тези дупки е, че от тях постоянно се изхвърля поток от заредена плазма, която е с по-висока скорост и с по-голяма плътност. Понеже там изолиниите са отворени, успява да “избяга” от капана на магнитното поле на Слънцето и се изстрелва в космическото пространство”, обясни доц. Петя Трифонова, зам.-директор на Института по геофизика, геодезия и география на БАН.

Най-високите стойности са достигнати на по-големи географски ширини. На наша територия още сме със стойности на умерена буря, но това предполага, че тя със сигурност ще се задържи стабилно през целия уикенд. Очаква се както и в края на февруари да се виждат

полярни сияния на по-ниски географски ширини, каза Трифонова.

При такъв ток е възможно да има нарушение в захранващите панели на сателитите, както и промяна на орбитата им. Преди месец за няколко часа пропадна с 20 км орбитата на международната космическа совалка. Може да има смущения и с комуникацията, която минава през сателитите, и неточности в JPS сигналите.

И без магнитна буря местенето на стрелките е стресово. След смяната на часа човек губи около 40 минути сън, а последиците са замайване, забравяне и лоша концентрация, обясни неврологът проф. Юлия Петрова.

Животозастрашаващите сърдечни аритмии по-често се появяват сутрин след събуждане. “Сърдечните аритмии са водеща причина за сърдечносъдова смърт. Според проучвания за ефектите на смяната на часовото време върху сърдечносъдовото здраве има значително по-висок

риск от инфаркт през 2-седмичния период

след пролетния преход”, коментира проф. Петрова. А промяната в циркадния ритъм се отразява на организма не само в деня на преминаване към новото астрономическо време, а и в следващите няколко месеца.

В първите дни от лятното часово време се увеличават исхемичните мозъчни инсулти, допълва професорката. “Чувствителността към ефектите от преходите върху появата на исхемичен инсулт може да бъде модулирана от пол, възраст и злокачествени съпътстващи заболявания”, коментира Петрова. Най-големият проблем, който възрастните хора имат с лятното часово време, е загубата на сън. А дори и малките промени в съня може да имат значителни последици за здравето им, напомня тя. (Виж долу съветите ѝ за по-лесен преход.)

96% от българите искат да спрем да местим стрелките два пъти годишно, като половината предпочитат да ги застопорим на лятното време. Това отчете национално запитване, проведено от Министерството на енергетиката през 2018 г., в което се включиха 17 хил. души. Социолозите от “Екзакта” обаче установиха превес на поддръжниците на зимното, за което се обяви и МОН - свързано с нашите географски ширини и предполагащо по-добра адаптация на децата в училище.

А според мащабно проучване на ЕС 84% от европейците не искат повече да сменят времето. Въпреки това вече 5-а година в Брюксел не се взема решението за това.

Еврокомисията се разбра да спрат сезонните промени на часа още през 2019 г., но първо Брекзит, после пандемията, последвалата икономическа и социална криза и накрая войната в Украйна осуетиха плана. Няколко страни заговориха за поне година и половина подготовка на авиотранспорта и други сектори. Иначе стрелките се превъртат от началото на миналия век, за да се ползва максимално дневната светлина, а страните в ЕС се синхронизират от 1996 г. САЩ вече са готови законодателно да прекратят това.

Източник: "24 часа"

#геомагнитна буря

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Здраве
Последно от Здраве

Всички новини от Здраве »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници