Скок на цените на лекарствата без лекарско предписание

Скок на цените на лекарствата без лекарско предписание
A A+ A++ A

Цените на фармацевтичните продукти са скочили с 5-10%, съобщи бТВ. Част от лекарствата, които са с повишени цени, са поскъпнали с около 10%, като това са предимно медикаменти, които се отпускат без лекарско предписание.

По данни на Министерството на здравеопазването, предоставени на бТВ, медикаментите с най-голямо увеличение, чиято цена се е вдигнала с над 50%, са капките и спрейовете за нос, геловете за обрив, капките за очи и йодните таблетки.

За тези продукти има наложен таван на цената, който не може да бъде надхвърлян.

"Има пределни цени на лекарствата в зависимост от това дали се дават с лекарско предписание. Увеличението на цената на лекарство може да стане веднъж годишно в рамките на инфлацията, която НСИ отчита", заяви пред Богдан Кирилов, директор на Изпълнителната агенция по лекарствата.

„Регулацията на цените в рамките на Европейския съюз е единна. Затова може да се наблюдават разлики в цените спрямо държави, които са извън ЕС“, уточни той. Според него е важно да се намери баланс в рамките на Европейския съюз, за да не се стига недостиг до лекарства.

„Факт е, че в различни периоди се наблюдава недостиг на определени продукти. Недостигът на един лекарствен продукт води до свръхтърсене на алтернативата. Това води до възможно забавяне и на алтернативния продукт“, посочи той. „Част от хората са с впечатление, че държавата се занимава със закупуването и разпределянето на лекарствата. Касае се за един пазар, който е частен – производителите и аптеките са частни. Регулаторът има друга роля“, допълни директорът на ИАЛ.

Постъпилите заявления за промяна на цената на лекарствени продукти без лекарско предписание за периода януари – август 2022 г. са общо 795 броя, в т. ч. и няколко хомеопатични лекарствени групи. За същия период на 2021 г. са подадени общо 92 заявления за промяна на цена на лекарствени продукти без лекарско предписание.

Според проучването на бТВ популярни таблетки за температура у нас имат най-ниска цена, която е приблизително същата в Турция, но в Германия е тройно по-висока.

Таблетки за настинка и болки в тялото на най-добра цена могат да бъдат намерени в Турция.

Лекарство за главоболие е най-евтино в България, а в Берлин може да бъде купено тройно по-скъпо. Сиропът за кашлица и хапчета за болки в стомаха могат да се купят най-евтино в Турция, отбелязва "Медиапул."

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Здраве
Последно от Здраве

Всички новини от Здраве »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници