Само 50 чешми в парковете в София

Само 50 чешми в парковете в София
A A+ A++ A

50 чешми има в столичните паркове и градски градини като по-голямата част от тях работят. Това каза директорът на общинското предприятие „Паркове и градски градини“ Милена Васева пред БГНЕС. Основната причина чешмите често да не работят са вандалските прояви.

„В парк „Възраждане“ от трите чешми едната е за ремонт. Днес работи, утре не. Макар че има охрана и камери нарушителите рядко се хващат. В градината пред НДК имаме изградени 7 чешми, от тях в момента 1 не работи, тъй като многократно я чупят. Тя се намира в тихия кът. При Южния парк откъм Гоце Делчев направихме чешма с кранче, което не издържа и една седмица.

Сега не работи и се чудим какво решение да вземем“, обобщи Васева. Попитана защо години наред, известната като “Чешмата с мечките и пингвините” при езерото с лилиите в Борисовата градина е в окаяно състояние, директорът отговори, че планират ремонт, но не само на чешмата, а на цялата зона. „Тя все още не е възстановена, защото не искаме козметичен ремонт, а цялостен. Искаме да се подмени подземната инфраструктура – канал, вода, захранване с ток, осветление, настилки, стара растителност. В момента за там се разработват по-подробни проекти, за да видим колко средства ще са необходими за цялостния ремонт на зоната. Надявам се догодина да започне ремонтът на чешмата и зоната“, обяви още тя и добави, че навсякъде където се прави реконструкция, се залага изграждането на чешма. Васева даде пример с възстановения Розариум в Борисовата градина, където беше изградена и чешма, която се захранва от Рилския водопровод.

Запитана на какво се дължат гьоловете пред съоръженията, тя отговори, че най-често те са в резултат на запушване с всевъзможни предмети от гражданите. „Пред чешмата „6-те чучура“ гьолът е от това, че хора я запушват, за да се напълни с вода коритото й, за да къпят кучетата си. Други пък перат в нея. Изключително трудно е отпушването й когато запушат канала с пластмасови бутилки. Затова непрекъснато мислим какви сифони да поставяме“, разкрива трудностите Васева и добавя, че историческата чешма е била възстановена в автентичния й вид като единствено чучурите са били направени от гранит, но въпреки това вече са били чупени. Директорът на ОП „Паркове и градски градини“, подчерта, че на места не текат всички чучури и това не се дължи на факта, че не работят. Това решение се взима на база натовареността на обекта.

По отношение на безконтролното изтичане на водата и не може ли да се поставят кранчета, директорът на предприятието каза, че те вече имат такъв опит и той е показал, че те много бързо стават обект на вандалски прояви. „На повечето места чешмите с кранчета се чупят много лесно и бързо. Вярно е, че с бутон е по-икономично, но пък е по-лесно за разваляне. Когато се счупи кран водата се излива под силна струя и за кратко време изтича много повече вода, отколкото постоянно течащите. Затова не е сигурно дали с бутоните е по-добре“, мотивира се тя. Стана ясно още, че чешмите извън тези територии са ангажимент на районните кметове. Към днешна дата се чака монтирането на чешмата пред новоремонтирания площад пред църквата „Св. Седмочисленици“.

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници